BIST 10.471
DOLAR 32,52
EURO 35,06
ALTIN 2.434,65
HABER /  POLİTİKA

Özdağ-MHP savaşında ilk karar

MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ konuyu yargıya taşımıştı. Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını açıkladı.

Abone ol

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihraç edilen Ümit Özdağ'ın, ihraç kararının kaldırılması ve MHP'ye yeniden üyeliği için açtığı dava reddedildi.

Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Özdağ'ın kardeşi avukat Mehmet Savaş Özdağ ile MHP'nin avukatı Hamit Kocabey katıldı.

Avukat Mehmet Savaş Özdağ, daha önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini istedi. Avukat Kocabey ise Ümit Özdağ'ın üyeliğinin, Siyasi Partiler Kanunu'na ve MHP tüzüğüne aykırı olduğunu savunarak, ''Özdağ, hiçbir zaman MHP üyesi olmamıştır'' dedi.

Kocabey, davanın reddedilmesini talep etti. Yargıç Hüseyin Ünaldı, davanın reddedildiğini açıkladı.

DAVA KONUSU

Ümit Özdağ'ın avukatı Mehmet Savaş Özdağ tarafından açılan davanın dilekçesinde, Özdağ'ın, MHP Merkez Disiplin Kurulunda, kendisini savunma hakkının kısıtlandığı ileri sürülerek, bu durumun, Siyasi Partiler Kanunu, MHP tüzüğü ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine aykırılık teşkil ettiği savunulmuştu.

Merkez Disiplin Kurulunun, bir yargı organı olmadığı anımsatılan dilekçede, ''Özdağ'ın, tedbirli olarak Disiplin Kuruluna sevk işlemi, genel başkan adayı olabilmesini engellemeye yöneliktir. Disiplin Kurulu da kötü niyet taşıyan bu sürecin bir parçası olmuştur'' denilmişti.

Dilekçede, Özdağ'ın, MHP üyeliğinden ihracını onaylayan Merkez Disiplin Kurulu kararının kaldırılarak, parti üyeliğinin iadesi istenmişti.