BIST 11.083
DOLAR 33,05
EURO 36,01
ALTIN 2.563,04
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ÖSYM giriş KPSS 2018 başvuru formu indirme sayfası-sınav ücretleri

ÖSYM giriş sayfası KPSS sınavlarına başvuruda bulunan binlerce vatandaş tarafından sıkça kullanılıyor. Zaman zaman ÖSYM giriş sayfası erişiminde sorun yaşanıyor. KPSS 2018 alan sınavı ve KPSS lisans sınavı için başvurular 10 Mayıs'ta başlamıştı. Peki memurluk hayali kuranların gireceği 2018 KPSS sınavı başvuruları ne zaman bitiyor, KPSS sınav ücretleri ne kadar oldu? KPSS sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

Abone ol

ÖSYM giriş sayfası erişimi ve ÖSYM üzerinden KPSS 2018 sınavları başvuru formu ve başvuru ekranı haberimizde olacak. Memurluk hayali kuran binlerce kişinin gireceği KPSS lisans ve KPSS alan sınavları için başvuruları devam ediyor. 10 Mayıs'ta başlayan KPSS başvurusu için son tarih 21 Mayıs olacak. KPSS lisan-alan bilgisi sınavı 2 oturumla 28-29 Temmuz'da yapılacak. KPSS öğretmenlik alan bilgisi-ÖABT sınavı ise 5 Ağustos'ya yapılacak. KPSS sınav sonuçları ise 31 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak. Peki KPSS başvuru ücretleri 2018 yılında ne kadar oldu, KPSS oturumları için kaç para verilecek ve KPSS paraları hangi bankaya yatırılacak?

 2018 yılında ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilecek KPSS sınavına dair adayların dört gözle beklediği detaylar kesinlik kazandı. ÖSYM, resmi web sitesi aracılığıyla KPSS sınav takvimi ve başvuru işlemleri konusuyla ilgili duyuru yayımlandı. ÖSYM başkanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, KPSS başvuru tarihleri ve başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili önemli bilgiler yer alıyor. İşte, KPSS'ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) katılım sağlayacak adayları yakından ilgilendirecek tüm detaylar...

KPSS BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

KPSS BAŞVURU VE SINAV TARİHLER:  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından yayımlanan sınav takvimine göre KPSS lisans sınavı 22 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

KPSS Lisans (Alan Bilgisi) birinci gün 28 Temmuz, KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ikinci gün 29 Temmuz, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 5 Ağustos’ta düzenlenecek.

Bu sınavlar için başvurular 10 ve 21 Mayıs 2018 tarihlerinde alınacak. Sonuçlar ise 31 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

KPSS BAŞVURU ÜCRETLERİ 2018 YILINDA NE KADAR: Başvuru ücretleri, ÖSYM KPSS lisans kılavuzunda yayımlandı. Buna göre; genel yetenek – genel kültür sınavı için 60 TL, eğitim bilimleri için 60 TL, Alan Bilgisi sınavları için her biri 40 TL. ÖABT sınavı için 60 TL ödenmesi gerekiyor. Dikkat! Başvurular gerçekleştikten sonra sınav ücretleri yatırılıyor!

KPSS BAŞVURU ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIYOR: KPSS’nin Temmuz ayında yapılacağı sınava dair başvuru ücretleri; Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

İNTERNET ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILABİLİYOR: Kredi kartı kullanılarak ÖSYM ÖDEME sayfasında lisans ve alan bilgisi sınav ücretleri yatırılabiliyor. Sisteme giriş yapıldığında lisans sınavı ve alan bilgisi sınav ücretleri ayrı bir şekilde ödenebiliyor

KPSS ÖNLİSASN NE ZAMAN YAPILACAK: Kamu Personeli Seçme Sınavı Ön Lisans ise 4 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Yüksek öğretim kurumlarının, 2 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olan memur adayları ise 2018 KPSS'ye başvuru işlemlerini 28 Ağustos 2018 tarihinde yapacaklar. Yaklaşık iki hafta sürecek başvurular 12 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

2018 KPSS ORTAÖĞRETİM NE ZAMAN YAPILACAK: KPSS Ortaöğretim 7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınav için başvurular 3 ve 19 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar ise 8 Kasım 2018 tarihinde açıklanacak.

Ayrıca, ÖSYM'nin açıkladığı takvime göre KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Temmuz 2018'de yapılacak sonuçlar Haziran 2018'de açıklanacak. Sınav başvuruları Mart 2018'de alınacak. KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) ise Temmuz 2018'de yapılacak, sonuçlar Ağustos 2018'de duyurulacak. Sınav başvuruları Mart 2018'de alınacak.

2018 KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR: Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır. Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adaylar başvuru işlemini gerçekleştirmek için merkezlere aşağıdaki belgelerle birlikte gidecek;

*Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

*Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Başvuruda adayın kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir.

*ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde(ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî belgelerinin onaylı bir örneği talep edilecektir.

Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü, saat 23.59’da sona erecektir.