BIST 7.951
DOLAR 28,98
EURO 31,26
ALTIN 1.891,68
HABER /  EKONOMİ

Konut fiyatlarına büyük indirim 41 firma kampanya yaptı

Bankaların konut kredilerini düşürmesinin ardından yeni bir hamle de konut sektörü temsilcilerinden geldi. 41 inşaat şirketi fiyatlarda yüzde 20 oranında indirime gitti.

Abone ol

Konut piyasasını canlandırmak için kamu bankalarının faizi yüzde 0.98'e indirmesinin ardından bir hamle de gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşlarından geldi. GYODER, İNDER ve KONUTDER konut fiyatlarının yüzde 20 düşürüldüğünü açıkladı.

Gayrimenkul sektörü, ekonominin çarklarının hızlandırılması ve sektöre ivme kazandırmak için getirilen teşviklere destek verdi.

 41 FİRMA KAMPANYA YAPTI

Şimdi özel sektörden bir adım geldi. 41 inşaat şirketi peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapacağını açıkladı. . Kampanya kapsamında peşinat oranı da yüzde 5’e çekildi.

15 HAZİRAN'A KADAR GEÇERLİ

İndirimli fiyatlar 15 Mayıs- 15 Haziran arası geçerli olacak. İndirimli fiyatlar hem peşin hem de kredili alımlarda geçerli olacak.

Kampanyaya katılan firmalar arasında Ağaoğlu, Sinpaş, Tahincioğlu, Sur Yapı, Teknik Yapı, Demir İnşaat, Babacan İnşaat gibi firmaların katıldığı öğrenildi. 

KONUTDER Başkanı Altan Elmas'ın verdiği bilgiye göre gayrimenkul sektörünün en büyük üç derneğinin destek verdiği kampanyaya ilk etapta en 40'a yakın konut firması katıldı. Böylece konut almak isteyenler için aylık 1.23’ten 0.98’e inen faiz desteğinin ardından inşaat firmaları da faiz indirimine ek olarak yüzde 20’lik fiyat avantajı sağladı.

Elmas "Bu büyük bir fırsat, özellikle gençler için. Kampanya dönemsel olacak, aylarca değerlendirme şansımız yok. Hepimiz bu şekilde satacağız" dedi.

"FEDAKARCA SATIŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"

GYODER Başkanı Dr Feyzullah Yetgin de, "Uzunca bir zamandır fiyatları baskı altında tutarak fedakârca satış yapmaya çalışıyoruz. Bu kampanya hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bankaların katkısı yanında biz de böyle büyük bir kampanya yaptık" ifadelerini kullandı. 

Konut sektörünü canlandırmak adına hükümet geçtiğimiz günlerde tapu harçlarında indirime gitmiş, bazı konutlarda yüzde 18 olan KDV oranını da yüzde 8'e düşürmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından kamu bankaları öncülüğünde bankalar konut kredi faizlerini yüzde 1 sınırının altına çekmeye başlamıştı.

İŞTE O FİRMALAR

Konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasına katılan firmaların listesi şöyle:

Ağaoğlu Şirketler Grubu
Artaş Grubu 
Akkuş Grubu
Arven Yapı
Çukurova Gayrimenkul
Çalık Gayrimenkul
Ege Yapı
Gürallar Yapı
Kiler GYO
İş GYO
Halk GYO
Kuzu Grup
Sur Yapı
Nuhoğlu
Tahincioğlu
Gayrimenkul 24
EYG
NEF
DKY
Obaköy
Akzirve
Babacan Holding
Dap Yapı
Fer Yapı
Teknik Yapı
Mesa Mesken
Torunlar GYO
Polatyol
AND Gayrimenkul
Baysas
Demir İnşaat
Garanti Koza
Hasanoğlu İnşaat
Solid İnşaat
Yiğit İDK
Gedizler Yapı
Cathay Grup
ANT Yapı
NG Residence İstanbul
Haldız Grup
Sinpaş GYO