BIST 7.855
DOLAR 28,92
EURO 31,17
ALTIN 1.884,61
HABER /  DÜNYA

İngilizler'i Erdoğan telaşı sardı! Kazanması kesin gibi deyip...

İNGİLTERE'nin en etkin gazetelerinden The Times'da bugün çıkan başyazıdaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan analizi bomba oldu. Erdoğan'ın seçilmesinin kesin olduğunu belirten gazete, 'İdeal evlilik olmayabilir ama Erdoğan'la iş yapma zamanı' diye yazdı.

Abone ol

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra ziyaretini ele aldığı başyazısında, "Ülkesindeki baskı konusundaki çok sayıda çekinceye karşın, Erdoğan'la iş yapma zamanı. Bu ilişki NATO'nun geleceğini belirleyebilir" yorumunda bulundu.

İngiltere hükümetinin Erdoğan'ın üç günlük ziyareti sırasında Türkiye'nin insan hakları ihlalleri konusundaki çekincelerini kamuoyu önünde dile getirmediğine dikkat çeken gazete, "Bu ketumluğun Erdoğan'a diz çökmek anlamına gelmediğini veya İngiltere'nin Brexit öncesi ticari ortaklarını koruma konusundaki çaresizliğini de yansıtmadığı" görüşünde.

ERDOĞAN PUTİN GİBİ DEĞİL

 Türkiye'yle ilişkilerdeki iki önemli unsurun kabul edilmesi olduğunu savunan Times gazetesindeki başyazı şöyle devam ediyor:

-"Birincisi Türkiye sallantılı değil, kendisini adamış bir NATO müttefiki olarak tutulmalı. Kuvvet konuşlandırmaya hazır ve gayri safi yurtiçi hasılasının önemli bir kısmını savunmaya ayıran İngiltere, hala ittifakın Avrupa kanadının temel taşı olarak görülüyor. Bu nedenle Ankara'yla mümkün olan her konuda işbirliği doğru olur. NATO'nun geleceği buna bağlı olabilir. Türkiye hala ittifakın en büyük ikinci büyük ordusuna ve modern bir ateş gücüne sahip. Ortadoğu'daki gücü sağduyulu bir şekilde uygulanabilirse, bölgenin istikrarına katkıda bulunur.

-İkincisi Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin gibi bir otokrat olmadığı kabul edilmeli. Gelecek ayki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, iktidarına denetleme ve getirebilir ve açık sözlü eleştiri platformu sağlayabilir. Kamuoyu yoklamaları, muhalefetin ittifakını koruması durumunda yüzde 40 oy alabileceğini gösteriyor. Tek başına seçime giren Kürt yanlısı Halkların Demokrasi Partisi de, parlamentoya girmesi için gereken yüzde 10 oyu toplayabilir. Birlikte Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çoğunluğunu elinden alabilirler."

"ERDOĞAN'IN SEÇİLMESİ KESİN GİBİ"

"Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin kesin gibi göründüğünü" vurgulayan Times gazetesi, "Türkiye'nin de kendi çıkarları doğrultusunda İngiltere'yle daha yakın bir ilişki istediğini" ifade etti.

İDEAL EVLİLİK OLMAYABİLİR AMA ERDOĞAN İLE...

Times'ın yazısı şöyle eriyor;

-"Bu, ideal bir evlilik olmayabilir, ama karşılıklı eleştiriyi kabul edebilecek derecede birbirine güvenen, dinamik bir ilişkinin temelini oluşturabilir. Türkiye İngiltere'yle ticaret hacmini 15 milyar sterline çıkartmak istediğini söylüyor. Türk savaş uçağının geliştirilmesinde İngiltere'nin yardımını istiyor. Batı'nın düşmanlığı ve umursamazlığı olarak gördüğü durumdan öfkelenen Türkiye, silah almak için Moskova'ya yüzünü dönüyor. Bu yakınlaşma fırsatı kullanılmalı. Otokratlarla anlaşmalar yapmak daima iyi bir politika değildir. Ancak Türkiye'yle bu sorunlu dönemde ortak bir zemin bulmak anlamlı. İngiltere, Erdoğan'ın dün konuşmasında dile getirdiği ABD düşmanlığını paylaşmıyor, Kürtlere ve muhaliflere acımasız muamelesini de onaylamıyor. Ama yine de Erdoğan İngiltere'ye mantıklı bir teklifte bulundu. Batı ittifakının bekası ve karşılıklı refah adına, iki ülke birlikte çalışmanın daha üretken yollarını bulması gerekiyor. "