HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Oruç tutan çalışanlar işverenden yemek parasını alabilir mi işte cevabı;

Ramazın ayı boyunca oruç tutacağını beyan eden çalışanlar yemediği öğle yemeğinin ücretini talep edebilir. Ayrıca çalışana verilen ticket veya kuponu kesilemez.

Ramazan ayında işyerlerinde bazı uygulamalar oluyor. İşverenlerin iftar düzenlemeleri, ramazan kolisi vermeleri ve vardiya düzenini ayarlamaları bunlardan bazıları. Büyük işyerlerinin önemli bir bölümünde işçilere yemek veriliyor. Ancak eğer işyerinde ticket veya kupon veriliyorsa, oruç tutsun, tutmasın bütün çalışanlara aynı miktarda ticket veya kupon verilmeye devam edilmek zorundadır. Yani oruç tutuyor diye çalışanın ticket veya kuponu kesilemez.

Mail yoluyla sorulmalı

Normalde işveren işçiye oruç tutup tutmadığını soramaz. İşveren sorsa bile işçi cevap vermek zorunda değildir. Fakat işyerinde yemek hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda işçiye bu soru sorulabilir. Cevaba göre işyerinde hazırlanacak iftar yemeğinin sayısı belli olur. İşveren bu soruyu mail yoluyla sorarsa cevaplamak kolaylaşır.

Sözleşmeye dikkat

Ramazan ayı boyunca oruç tutacağını beyan eden işçiye öğle yemeği verilmeyeceği için işçiye yemeğin parası verilebilir. Toplu iş sözleşmesinde veya iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm varsa, işçiye yemek yemediği günler için yemeğin bedeli kadar ödeme yapılması mümkündür.

ÖNCEKİ HABERLER
Adres sorgulama ekranı! Seçim söylentileri çıktı nüfustan TC ile bakın
OHAL'in kaldırılmasından bu yana TSK'dan 1553 personel ihraç edildi
Garanti Bankası çalışma saatleri 2019 saat kaçta kapanıyor?
Akbank saat kaçta açılıyor 2019 Akbank açılış-kapanış saati
CHP'den bedelli askerlik önerisi! 23 Haziran'a denk gelen ertelensin
28 Ekim öğleden sonra okul yok mu Resmi tatil kararnamesi
Yorumlar