BIST 1.103
DOLAR 7,69
EURO 8,97
ALTIN 458,90
HABER /  GÜNCEL

KHK'lı Prof. Haluk Savaş pasaport kriziyle TT oldu sürpriz destek AK Partili vekilden

KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Haluk Savaş kanser tedavisi için yurt dışına gitmeye kalkınca pasaport engeliyle karşılaştı. Olay twitterda TT olurken AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da destek çıktı.

Abone ol

KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Haluk Savaş kanserle de mücadele ediyordu. Yargılandığı davada beraat etmesine rağmen tedavisi için yurtdışına gitme talebinde bulununca şoke oldu. Zira KHK'lı olduğu için emniyet pasaportunu veremeyeceğini söyledi. Mahkemenin yurt dışına çıkış yasağını kaldırmış olması da Savaş'ın pasaportunu almasını sağlayamadı. 

SADECE 9 AY ÖMRÜM KALDI

Tedavi için yurt dışına çıkışı engellenen Prof. Dr. Haluk Savaş "Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti 'geri kalan' 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile 'yazışarak' geçireceğiz anlaşılan" dedi.

AK Partili vekilden destek
Olay sosyal medyaya yansıyınca gündeme oturdu. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Profesör DR. Haluk Savaş'a destek vererek twitter hesabından şunları yazdı:

-"Kendisini tanımıyorum. Bahsettiği konuyu araştırmadım ancak şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor ve aynı zamanda terör örgütlerine karşı mücadelemizi de zaafa uğratıyor. İlgili idari birimlerin mahkeme kararının gereğini hemen yapacaklarına inanıyorum. Adalet gecikmemeli.

Ne oldu?
Prof. Dr. Haluk Savaş KHK ile ihraç edilen isimlerden biri. Hakkında açılan davada beraat etti ve mahkeme yurt dışı çıkış yasağını kaldırdı. Kanser tedavisi için pasaportu almak için başvuran Savaş, şaşkına döndü. Sonrasını ondan aktaralım:

-Az önce TC Adana Valiliği’ndeydim; pasaport için önce tahditlerin sorgulandığı odaya girdim. Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim.

-Memur bilgisayardan baktı KHK ile kamudan ihraç olduğumdan KHK ile pasaportumun iptal olduğunu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirtti. Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor. KHK bizi yurt içinde ölmeye” mahkum ediyor.

-Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum.

-Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Efsane gaflar arasına girdi! Elçin Sangu adres iddiasıyla rezil oldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Garanti Bankası çalışma saatleri 2019 saat kaçta kapanıyor?
Akbank saat kaçta açılıyor 2019 Akbank açılış-kapanış saati
CHP'den bedelli askerlik önerisi! 23 Haziran'a denk gelen ertelensin
Ziraat Bankası kaçta açılır kapanış saati kaç 2019
O ada artık fayton faaliyetlerine son verdi
İBB burs ödemesi kaç para 2020 kişi başı kaç ne kadar veriliyor?
Yorumlar 12 yorum