HABER /  MAGAZİN

Onur Akın aslen nereli kaç yaşında unutulmaz şarkıları

Türk Halk Müziğinin sevilen isimlerinden biri olan Onur Akın sanat hayatındaki 30. yılını kutluyor. Seviyorum Seni şarkısı milyonlarca kez dinlenen Onur Akın aslen . Bitlis Ahlatlı ve 1967 doğumlu. Peki Onur Akın hiç evlendi mi, çocuğu var mı? Unutulmaz şarkı ve besteleri neler?

Türk Halk Müziği'nin güçlü isimlerinden biri olan Onur Akın'ın hayatı merak ediliyor. Aslen Bitlis Ahlatlı olan Onur Akın1967 doğumlu. İstanbul’a çıkması nedeniyle Bitlis’ten İstanbul’a göç eden Onur Akın küçük yaşta müzikle tanıştı. Peki Onur Akın hiç evlendi mi, çocuğu var mı? Unutulmaz şarkı ve besteleri neler? 

Onur Akın 6 Mart 1967 senesinde Bitlis’in Ahlat ilçesinde dünyaya geldi. Onur Akın Aslen Bitlislidir. Onur Akın Balık Burcudur.

Onur Akın Kimdir: Onur Akın, öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin altı çocuğundan en küçüğüdür. Babasının tayininin İstanbul’a çıkması nedeniyle Bitlis’ten İstanbul’a göç etmişlerdir. İlkokulu İstanbul Paşabahçe İlköğretim Okulunda ve ortaokulu İstanbul Paşabahçe Ortaokulunda okumuştur. Liseyi İstanbul Paşabahçe Ferit İnal Lisesinde tamamlamıştır.

Onur Akın İlk müzik derslerini babası ve ağabeyinden almıştır. Onur Akın’ın İlk enstrümanı mandolindir. Ardından bağlama ile tanışmıştır. Lisede müzik öğretmeni Dr. Zihni Bey’in desteğiyle “batı müziği” ile tanışmıştır. Batı müziği ve yöresinin kültürü ile müziğinin birleşimi, gelecekteki müzik tarzının temellerini oluşturmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü kazanmış, müzik hayatına üniversitede 1987 senesinde kurduğu Grup Baran ile profesyonel olarak başlamıştır. Grup Baran ile 1989 senesinde ilk albümleri “Yedi Veren”i ve 1991 senesinde yine Grup Baran ile birlikteliğinin son albümü olan “Kuytuda Başak”ı çıkarmışlardır. Onur Akın Grup Baran’dan ayrılma kararı vererek solo albümlerle müzik kariyerine devam etmiştir.

Onur Akın’ın Albümleri:
1993 senesinde “Seni İstanbul Yapmalı”,

1995 senesinde “Nereye Ey Güzel İnsanlar”,

1997 senesinde “Aşk Bize Küstü”,

1999 senesinde “Asi ve Mavi”,

2000 senesinde “Ey Hayat”,

2002 senesinde “Seni Aşka Yazmalı”,

2003 senesinde “Firari”,

2005 senesinde “Memleket İsterim”,

2007 senesinde “Yüreklere Yazılanlar”,

2009 senesinde “Mor Bir Hüzün” albümlerini çıkarmıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Antalya'da korkunç ölüm! Kestiği ağacın altında can verdi
Halkalı-Gebze bilet fiyatları tam/öğrenci kaç para?
Ruslar Türkiye'ye akın edecek! Tam 6 milyon
Ticaret Bakanlığı'ndan tatilcilere paket uyarısı
Trabzonspor, Avrupa kupaları hasretini sonlandırmak istiyor
ALES 3 sınavı ne zaman ÖSYM kaç soru çıkacak kaç dakika?
Yorumlar