BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  GÜNCEL

Onlara yeni vergi yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sanayici ve tüccara yeni dönemde ilave vergilerin konulmayacağını söyledi.

Abone ol

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Basına kapalı yapılan toplantıda sektörel sorunları dinleyen Şimşek, yeni dönemde ticarette ilave bir vergi uygulamasına gidilmeyeceğini açıkladı.

"İRAN'A RAĞMEN DOĞALGAZ ARTMADI"

Toplantının ardından gazetecilerin vergilere dair sorularını cevaplayan Şimşek, Suriye'de meydana gelen şiddet olaylarının Türkiye'ye dolaylı yoldan etki ettiğini belirtirken; "Bunun yanında İran enerji fiyatlarını artırıyor. Bunlara rağmen vergi ile ilgili herhangi bir çalışma yapmadık." dedi.

"SEÇİM EKONOMİSİ UYGULAMAYACAĞIZ"

"Yerel seçimler 2013 Ekim ayında yapılacak. Bu dönemde altyapı veya diğer ulaşım yatırımlarda, bütçe nedeniyle bir kesintiye gidilecek mi?" sorusuna ise Maliye Bakanı, "Şu an 2013 bütçesini ve Orta Vadeli Programı (OVP) seçimle bağlantılı yapmıyoruz. Çünkü hemen hemen her sene seçim olacak. Dolayısıyla seçimlerin iş alemine, ekonomiye yansımasını minimum seviyede tutmalıyız. Yani biz, seçim ekonomisi uygulamayacağız." cevabını verdi.

MALİ DİSİPLİN UYARISI

Mali disiplinin öneminden bahseden Şimşek, "Mali disiplinden zemin kaybedersek, vatandaştan topladığımız vergi faize gider. Şu an vatandaştan aldığımız 100 TL'lik vergi gelirinin 84 TL'si hizmete gidiyor." ifadelerini kullandı. Son 10 yılda Türkiye'nin ciddi mesafeler kaydettiğini dile getiren Mehmet Şimşek, bu dönemde 130 milyar TL'ye yakın yatırım yapıldığını duyurdu. Büyümeden kaynaklı bütçe açıklarının oluştuğunu, bununla ilgili tedbirler aldıklarını anlatan Şimşek, Türkiye'nin rekabet gücünde 16 basamak birden atlayarak ikinci sıraya yükseldiğine işaret etti.

"TÜRKİYE TUSKON İLE DÜNAYYA AÇILIYOR"

Reel aktörler, iş adamları ve sanayicilerle yaptıkları teşvikleri paylaşmanın çok önemli olduğuna temas eden Bakan Şimşek, "TUSKON Türkiye'nin dünyaya açılmasında önemli bir faktördür. Afrika olsun Asya'da olsun, Latin Amerika'da olsun ticaretin yatırımlara dönüşmesinde öncülük eden bir çatı kuruluşumuzdur." dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ise Şimşek'ten ticarette vergilerin artırılmamasını rica ettiklerini; bu konuda güzel müjdeler aldıklarını söyledi. Rızanur Meral, Karadeniz bölgesinde turizmle alakalı bir ayrıcalık yapılmasını istediklerine işaret ederek; "Karadeniz Bölgesi'ndeki turizmle ilgili ilave değişikliklere gidilebilir mi?" sorusunu gündeme taşıdıklarını açıkladı.