HABER /  GÜNCEL

Öldürülen leoparın türü belirlendi

Diyarbakır'da öldürülen ve Anadolu leoparı olduğu düşünülen leoparın türü belirlendi.

TÜBİTAK, Diyarbakır’ın Solmaz köyünde çobanlar tarafından öldürülen leoparın DNA’ya dayalı yöntemle tür tanımlamasını tamamladı.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalarda, öldürülen hayvanın Anadolu parsı olmadığı, İran parsı alt türüne ait olduğu belirlendi.

İRAN PARSININ ALT TÜRÜ

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bayram Yüksel yaptığı açıklamada, hayvanın dokusundan elde edilen DNA örneğinin mitokondriyel DNA dizisi bakımından incelendiğini ve öldürülen hayvanın Anadolu parsı olmadığını, İran parsı (Panthera pardus saxicolor) alt türüne ait olduğunun belirlendiğini ifade etti. Yüksel, bu leopar türünün İran leoparı, Kafkas leoparı ya da Orta Asya leoparı olarak da isimlendirildiğini, bu türün İran’da, Kafkaslar’da, Türkiye’de, Azerbaycan’da ve Ermenistan’da yaşadığını belirtti. Leoparın ilk vurulduğunda Anadolu parsı olduğu iddialarının ortaya atıldığını belirten Yüksel, Türkiye’den şu ana kadar DNA analizi yapılan az sayıda leopar örneklerinin içinde Anadolu parsına henüz rastlanmadığını söyledi.

HÜCRE BANKALARI OLUŞTURULUYOR

Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nde toplam 15 yaban büyük memeli türü üzerinde çalışmalar yapılmakta olduğunu belirten Yüksel, bu türler arasında sırtlan, kurt, tilki gibi yırtıcılarla kızılgeyik, ceylan, karaca gibi otçul türler olduğunu ifade etti. Yüksel, yaban hayatının korunması çalışmaları kapsamında soyu tükenmekte olan bu türlerin genetik tanımlanmasının yapıldığını ve hücre bankalarının oluşturulduğunu belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Önce güvenlik kamerasına sonra polise yakalandılar
Milli maç hangi kanalda yayınlanacak? Türkiye-Belarus maçı
Beyrut'ta İran Büyükelçiliğine saldırı: En az 22 ölü
Kız arkadaşıyla tartışıp Haliç’ten atladı
Yok artık dedirten yolculuk
SSK'lıyım emekli olunca kaç para emekli maaşı alırım hesaplaması
Yorumlar 8 yorum