BIST 1.428
DOLAR 8,27
EURO 10,00
ALTIN 483,81
HABER /  GÜNCEL

Olası İstanbul depremi için umut projesi! İşte acil alınacak 9 önlem

Olası İstanbul depreminde alınacak yeni önlemler belli oldu. Polislerden oluşan yeni deprem timi kurulacak. Deprem artık fiber optik kablolarla ölçülecek. İşte tüm detaylar...

Abone ol

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, İstanbul başta olmak üzere depreme karşı alınacak yeni önlemleri açıkladı.

Güllüoğlu, beklenen İstanbul depremi için mükemmele yakın “İstanbul Afet Müdahale Planı” hazırlandığını, ayrıca polislerden oluşan “PAK (Polis Arama Kurtarma)” adıyla yeni yapı kuracaklarını belirtti.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, illerde belirlenen yer sayısını sundu. Güllüoğlu, "İstanbul'da 3 bin 20, Ankara'da bin 715, İzmir'de bin 646 olmak üzere toplam 18 bin 925 toplanma alanı belirledik" dedi.

Milliyet'in haberine göre; TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun bilgisine başvurduğu Güllüoğlu, yeni projeleri ve yürütülen çalışmaları özetle şöyle anlattı:

1 Kanun çalışması: Afet Risklerinin Azaltılması Kanunu taslağı çalışması başlattık. Alanında otorite akademisyenler, uzman kuruluşlarla gruplara bölündük, dünya literatürünü tarıyoruz. Doğru zemine doğru bina konulacak. Fay Yasası konusu da bu kanunun bir bölümü olarak çalışılıyor.

2 İzleme sistemi: Yeni yaklaşımla yüksek katlı binalara Yapısal İzleme Sistemi koyuyoruz. Böylece o binada depremden dolayı problem, hasar var mı yok mu özellikle yüksek katlı binalar için izleyebiliyoruz.

3 Risk planı: Bizim için çok heyecan verici bir proje olarak İl Risk Azaltma Planları (İRAP) çalışması pilot olarak Kahramanmaraş’ta başladı. İRAP’la 81 ilin deprem, sel, heyelan, değişik afet türlerine yönelik tehlike ve riskleri tespit edilecek. 2020 sonunda 7 il bitecek.

4 Her binaya afiş: Türkiye genelinde 18 bin 925 toplanma alanı, 26 lojistik depomuz var. İlk defa İstanbul’da da Kağıthane ve Zeytinburnu’ndan başlayarak her bir binaya afiş asarak o binaya en yakın üç toplanma alanını ilan etmeye başlıyoruz.

5 Afet planı: İstanbul Afet Müdahale Plan hazırlığımız Türkiye’deki hazırlığımızın bir öncüsü olacak. “Bütün Türkiye’den kaç saatte kim nereden gelebilir? Hangi ekipman gelebilir? Hangi depo kullanılabilir? Hangi yolda ne olursa alternatif nedir?” gibi teferruatlı bir çalışmayı yürütmeye çalışıyoruz. İstanbul’da 500 arama kurtarma konteyneri yerleştiriyoruz.

6 Polis kurtarma timi: İstanbul’da polis içinde her türlü eğitim ve ekipmanın verildiği “PAK” diye bir yapı kuruyoruz. İstanbul özelinde belediyeler, polis, sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma kapasitesi artacak.

7 Okul bahçeleri: Toplanma alanı ayrı, barınma alanı ayrı. Barınma alanı daha büyük, mahalle ve parklarda değil, altyapı hazırlıkları, su, kanalizasyon, elektrik gibi hazırlıkların olacağı yerler. Toplanma alanından oralara sevk edeceğiz.

8 Deprem ölçümü: Depremi ölçümünü sismometre yerine fiber optik kablolarla yapacak ASELSAN’la yeni bir çalışmaya başladık.

9 Doğal gaz ve elektrik otomatik kesilecek: Deprem başladığında sismometrelerden alınan birinci dalgayla beraber doğal gaz ve elektriğin otomatik olarak kesildiği, havaalanlarına bilginin verildiği bir sistem İstanbul ve Bursa için uygulama aşamasında. İstanbul’da İGDAŞ ve Kandilli rasathanemizin ortaklığında, Bursa’da AFAR ve Bursa’daki gaz şirketinin ortaklığında bu çalışmalar yürütülüyor. Bunu bütün Türkiye’ye yaymak için çalışıyoruz. Böylece, ‘ikinci afet’ dediğimiz yangınlar, elektrikten kaynaklı kazalar çıkmayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Süleyman Soylu'dan HDP'lileri zora sokan soru: Bu PKK'nın Allah belasını versin deyin
Anneler Günü için süper fırsatlar!
UEFA Avrupa Ligi'nde gecenin toplu sonuçları
Rıza Çalımbay: Kimseye söyleyemedik forma yaptırdık
Yeditepe Huzur uygulamasında 411 bin 124 TL para cezası kesildi
Fahrettin Koca: Samsun'da vaka artıyor
İstanbul merkezli 17 ilde FETÖ operasyonu: 54 gözaltı
Moderna ve Pfizer’in aşıları incelendi yan etkileri açıklandı
Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı geldi
Ukrayna ordusu Türk yapımı SİHA almayı planlıyor
Yorumlar 3 yorum