BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  GÜNCEL

'Okulda öpüşme' davasında karar! MEB, felç kalan lise öğrencisine rekor tazminat ödeyecek

HATAY’da kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasında azarlanan ve psikolojik baskıya maruz kalan lise öğrencisi H.İ., balkondan atlayınca felç kaldı. Olaydan okul yönetimini sorumlu tutan idare mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenciye 1 milyon 700 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Abone ol

Öğrencilerin iddiasına göre müdür Ayşe Ersoy, “Yediğiniz haltları anlatın, bakalım. Öpüşmüşsünüz” dedi. Öğretmen Nevin Ayan da H.İ’ye, “Senin bacına yapsalar ne düşünürdün. Seni okuldan atacağız” diye tehditte bulundu. H.İ adlı erkek öğrenci, maruz kaldığı psikolojik baskı nedeniyle okulun balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulundu.

Yüzde 93 oranında engelli hale geldi

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, H.İ., olayın ardından felçli kalarak, yüzde 93 oranında engelli hale geldi. Olayla ilgili soruşturma başlatan Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı müdür Ayşe Ersoy ile diğer öğretmenlerin H.İ’yi intihara yönlendirecek fiillerinin saptanmadığı gerekçesiyle 20 Nisan 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İkinci rapor

Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişliğince 3 Ağustos 2016’da hazırlanan ikinci raporda, gençlerin yaşları itibariyle ergenlik döneminde bulunmaları bakımından olaylardan fazlası ile etkilenebileceği ve ani tepkiler verebileceği, karamsar ve isyankâr bir yapıya sahip olabileceği ve kolayca öfkelenebileceğine dikkat çekildi.

"Psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldı"

H.İ’nin ailesi, MEB’e başvurarak zararlarının tazminini istedi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine ailenin avukatı Ali Habip, H.İ’nin hakaretlere, psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldığı için balkondan atladığını, olayda idarenin hizmet kusurunun bulunduğunu ileri sürerek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Mahkeme örnek bir karara imza attı

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi ise oybirliği ile 8 Temmuz 2020’de örnek bir karara imza attı. Mahkeme, H.İ’ye “kalıcı sakatlık-sürekli iş göremezlik tazminatı” olarak 1 milyon 410 bin TL, anne ve babasına da bakım gideri olarak 109 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca H.İ ve ailesine de toplamda 210 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Tekirdağ'da cilt bakımı yaptıran Müge'nin yüzünde yanık oluştu 'Aynaya bakamıyorum' Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Babacan Holding ticari üniteleri satışa açıldı
Adana'da TIR'daki şoför yatağında 46 kilo 250 gram uyuşturucu bulundu
İstanbul Bilişim'de milyarlık vurgun: Kimliğimi alıp üzerine şirket kurdular
Başhekimden çarpıcı sözler: İkinci dalga da birinci dalga kadar tehlikeli
Hanife Gürdal eşi Kemal Ayvaz'dan boşandı saygı duyun dedi
İBB burs başvurusu 2020 belge yükleme ne zaman?
Yorumlar 46 yorum