BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

O ülkenin başkenti her yıl 25 cm yerin dibine çöküyor

İran İnşaat ve İskan Araştırmaları Merkezinden bilim adamları, başkent Tahran'ın her yıl ortalama 25 santimetre çöktüğünü bildirdi.

Abone ol

İran İnşaat ve İskan Araştırmaları Merkezinden bilim adamları, "Nature" dergisinde yayımladıkları makalede, başkent Tahran ve çevresindeki yer çökmesi olgusuna ilişkin araştırmalarının sonuçlarını yayımladı.

2003-2017 yılları arasında uydu fotoğraflarını inceleyen bilim adamları, şehir merkezinin yüzde 10'unu ve kuzeybatıdaki kırsal alanları içine alan bölgenin her yıl 25 santimetre yere battığını tespit etti.

Ani batma sonucu kentteki yol ve binalarda çatlaklar, kırsal bölgelerde ise toprakta derin çukurlar oluştuğu belirtildi. Tahran kırsalında bu şekilde açılan bir çukura düşen bir çiftçinin saatlerce yerin altında kaldığı ifade edildi.

Ayrıca yağmur sularının tarla kenarlarında meydana gelen derin oluklara dolması nedeniyle ekili toprağın yeterli düzeyde sulanmadığı ve bunun ürün hasadını olumsuz etkilediği kaydedildi.

Bölgedeki yer çökmesi düzeyinin dünyanın en yüksek seviyesinde olduğuna dikkati çeken bilim adamları, bunun sebebinin artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak üzere inşa edilen barajlar, dönemsel kıtlıklar ve kaçak su kuyuları nedeniyle yer altı sularının tükenmeye yüz tutması olduğunu kaydetti.

Yer altı su yataklarının batma ve göçüklerle dolması nedeniyle yenilenme olanağının da ortadan kalktığına işaret edildi.  

15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Tahran, Asya kıtasının en büyük metropollerinden biri konumunda bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
YouTube'a beklenen yenilik geliyor! Telefonla girenleri sevindirecek haber
Patlıcan pane nasıl yapılır?
Sosyal medyada küfürler saçan öğretmene inceleme
Fransa'da akaryakıt zamları iptal edildi
Almanya’dan geldi: Evinde ölü bulundu!
İtalya'da patlama: Çok sayıda ölü ve yaralı var!
Beşiktaş'ta dehşeti yaşatmıştı: Böyle getirildi!
Trafikte canlı yayın yaparken korkunç kazayı görüntüledi!
Inter'in Ozan Kabak teklifi belli oldu
Fırını basıp öz yeğenini öldürdü: Abisini ağır yaraladı!
Yorumlar