HABER /  DÜNYA

Fransa'da akaryakıt zamları iptal edildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin protesto eylemleri sonuç verdi. Hükümet, Sarı Yelekliler eylemlerini durdurmak için altı ay süreyle ertelediği akaryakıt zamlarını iptal edildiğini duyurdu.

Fransa’da hükümet, 17 Kasım’dan bu yana ülkeyi kasıp kavuran ‘Sarı Yelekliler’ hareketini yatıştırmak üzere altı ay süreyle askıya aldığı akaryakıt zammını tamamen iptal etti.

Associated Press haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’dan bir yetkili, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vergiden kurtulma yönünde karar aldığını söyledi. Başbakan Edouard Philippe ise milletvekillerine “verginin 2019 bütçesinden çıkarıldığını ve hükümetin diyaloğa hazır olduğunu” söyledi. Grup adına konuşanlardan biri olan Jacline Mouraud, Macron’un hamlesini “geç kalınmış bir adım” olarak nitelendirdi.

Mouraud, birbirine benzemez kesimlerden oluşan grupların ne yapacaklarına karar vereceğini söylerken, birçoklarının gösterilere devam edeceğini savundu. Mouraud’a göre; zammı tamamen geri almak “doğru yönde atılmış fakat Sarı Yelekliler hareketini temel olarak değiştirmeyecek bir adım.” Fransa lideri Macron iktidarına yönelik en ciddi tepki olarak görülen eylemlerde dört kişi hayatını kaybetmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Evindeki kaçak elektrik kontrolü sırasında öldü
Almanya’dan geldi: Evinde ölü bulundu!
İtalya'da patlama: Çok sayıda ölü ve yaralı var!
Beşiktaş'ta dehşeti yaşatmıştı: Böyle getirildi!
Trafikte canlı yayın yaparken korkunç kazayı görüntüledi!
2020 harç ücretleri 6 aylık pasaport harcı zamlandı kaç para?
Yorumlar 7 yorum