BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 13,99
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

O öğretmen artık annesini aramayacak

Bir köy okulunda sobayı yakamadığı için annesini arayıp yardım isteyen öğretmen kaloriferli bir okulda görev yapmaya başladı

Abone ol

'Öğretmenin soba yakma" macerasını bir GSM operatörü reklamında canlandıran, soba yakamadığı için cep telefonuyla annesini arayıp, nasıl yakılacağını soran ve her kesimin tebessüm ederek izlediği bir kahramanı oynayan öğretmen Derya Doğru, artık memleketi Çanakkale'nin Biga ilçesinde ailesinin yanında ve kaloriferli bir okulda görev yapıyor.

Televizyon kanallarında pek çok kişinin beğenerek izlediği, doğudaki bir okulda öğretmenlik mesleğinin ilk gününü canlandıran, bu sırada yoğun kar yağışı altında sınıfta soba yakması gereken, bunu öğrencileriyle paylaşan, ancak sınıfta kimsenin soba yakmasını bilmediği bir ortamda annesini arayıp soba yakmayı öğrenen ve "çocuklar demek ki sobayı yakmak için ne yapıyormuşuz? Anamızı cep telefonundan arıyormuşuz" repliğiyle sona eren reklamda orijinal ismiyle karakteri canlandıran Doğru (26), artık soba yakmak için annesini aramıyor.

Biga'da dünyaya gelen, 2003 yılında Biga Mehmet Akif Ersoy Lisesini bitiren, 2008 yılında Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olan Doğru, bir süre ilçeye bağlı Sinekçi ve Yolindi köylerinde ücretli öğretmenlik yaptı.

2010 yılının ocak ayında Van'ın Çaldıran ilçesinin Kavutlu mezrasındaki ilköğretim okuluna atanan Doğru, burada yaklaşık 1.5 yıl görev yaptı. Doğru'nun tayini Ağustos 2011'de eş durumu nedeniyle Biga'ya 24 kilometre uzaklıkta, 13 öğretmen ve 211 öğrenci bulunan Kozçeşme beldesindeki ilköğretim okuluna çıktı.

Reklamda oynama hikayesini AA muhabiriyle paylaşan Doğru, "Kardeşim reklam yazarı. Onun sayesinde bu reklamda görev aldım. Reklamın oluşma sürecinde kardeşim, 'ablam doğuda bir köyde öğretmen olarak görev yapıyor. Orada bazı sıkıntıları var' diyerek bunu ekip arkadaşlarıyla paylaşmış. Reklam kafalarında oluşunca bana 'oynar mısın?' diye teklif geldi. Ben de olur dedim. Böyle gelişti ve reklamı çektik" dedi.

Reklamı izleyen herkesin "gerçekten bu sen misin" diye şaşırdığını dile getiren Doğru, birçok kişinin buna inanmakta zorluk çektiğini ifade etti.

Van'ın Çaldıran ilçesi Kavutlu mezrasındaki ilköğretim okulunundaki yaşantısını da paylaşan Doğru, "Okulumuz dağ başında bir okuldu. Orada kendi başıma kaldığım için soba yakmam gerekiyordu. Mezrada görev yaptığım sırada biraz sıkıntılarım oldu, zorluk çektim. Daha sonra oradaki başka bir okula görevlendirildim. Oradaki şartlar hiç burası gibi değil" diye konuştu.

O bölgede özellikle bir kadının tek başına yaşamasının oldukça zor olduğunu belirten Doğru, reklamda olduğu gibi orada soba yakmayı denediğini ancak başarılı olamadığını söyledi.

Şimdi artık ailesinin yanında, kaloriferli bir okulda görev yapmasını "Rahatım" olarak değerlendiren Doğru, şunları kaydetti: "Burayla orasını kıyaslamak gerekiyorsa, çocuk her yerde çocuk, değişmiyorlar. Van'da biraz anlaşma sorunumuz vardı. Ama onu da zamanla aştık.

Orada da iyiydim, güzel günlerim geçti. Reklamın yayınlanmasının ardından biraz tanınmaya başladım. Örneğin yolda yürürken, durdurup siz gerçekten Derya Doğru musunuz? diye soruyorlardı. Artık enerjimi buradaki öğrencilerim için harcayacağım."

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe sevgisini hiçbir şeye değişmedi
Fenerbahçe sevgisini hiçbir şeye değişmedi
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Sri Lanka'da eski genelkurmay başkanına hapis cezası
Sri Lanka'da eski genelkurmay başkanına hapis cezası
Deniz Seki o davaya gelmedi
Deniz Seki o davaya gelmedi
Sarı kırmızılıların gönlündeki aslan
Sarı kırmızılıların gönlündeki aslan
Akademisyenlere bir müjde daha
Akademisyenlere bir müjde daha
Soğuk ve yağışlı hava yurdu terk ediyor
Soğuk ve yağışlı hava yurdu terk ediyor
Türkiye'de bir TIR dolusu bomba alarmı
Türkiye'de bir TIR dolusu bomba alarmı
Uluç'tan O... Çocukları şeridi önerisi
Uluç'tan O... Çocukları şeridi önerisi
Yabancıya tapu devri kapıda
Yabancıya tapu devri kapıda