BIST 1.127
DOLAR 8,30
EURO 9,76
ALTIN 500,93
HABER /  POLİTİKA

Nihat Zeybekci İzmir seçmenine vaatlerini sıraladı

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Nabzı programında gazetecilerin seçim gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İzmirlilere şehre sahip çıkma çağrısı yapan Zeybekci 'İzmir'in tarafı olun' dedi. İzmir'in altyapı sorunu ve ulaşım problemini çözme vaadinde bulunan Zeybekci, yaşam biçimine yönelik endişelerinde seçilmesi halinde ortadan kalkacağını vurguladı.

Abone ol

Zeybekci, kentteki çarpık ve dikey yapılaşmayla ilgili olarak ise çok net bir tavır sergileyeceğini söyleyerek, ''İzmir'de 1 metre kare bile yapı yoğunluğuna izin vermem'' dedi.

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci, Habertürk'te Türkiye'nin Nabzı programında Didem Arslan Yılmaz'ın moderatörlüğünde, Nagehan Alçı, Sevilay Yılman ve Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtladı. Zeybekci'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Pazar günü Cumhur İttifakı'nın ilk mitingi İzmir'de oldu. Neden ilk miting İzmir'de oldu?

Nihat Zeybekçi: Muhteşem bir mitingti. Cumhur İttifakı'nın, sayın Cumhurbaşkanımız ve MHP Genel Başkanı'nın ilk defa katıldığı mitingti. Alan sıkıntısı var. 2. Kordon komple doluydu. İnsanlar oraya yaklaşamadı. Kesinlikle 250 bin rahat olurdu meydan rahat olsaydı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve sayın Devlet Bahçeli'ye, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Neden İzmir tercih edildi?

Hayatımda ilk defa o kadar kalabalık bir topluluğa uzun süre hitabımız oldu. Bir yerden başlayacaktı. İzmir çok önemli. İzmirsiz bir Türkiye'yi tek kanatlı uçmaya çalışan bir Türkiye gibi görüyorum ben.

'İzmir'de kim alsın?' AK Parti çıkıyor, 'oyunuzu kime vereceksiniz?' deyince CHP çıkıyor. Bu farkı neye bağlıyorsunuz?

İzmir bizim için gözümüzün bebeği. Dünyanın en güzel şehri yaratılıştan. İzmir kimsenin kalesi değil, kendine özel bir kale. Demokrasi anlamında gerek Serbest Cumhuriyet'in başlangıcı. Zamanında rahmetli Özal'la adım atılmış bir şehir. Aralık'ın ilk haftası gibi adaylığımız açıklandıktan sonra 'İzmir'in en önemli problemi nedir?' diye. İşsizlikte Türkiye ortalamasının 4 puan üzerinde. Bekledim ki, işsizlik birinci sırada gelir diye bekledim ama dördüncü ve beşinci sırada çıktı. Bir, iki ve üçte şehrin altyapısı, yaşam kalitesiyle ilgili vatandaşların beklentileri vardı. Türkiye'nin geride bıraktığı problemlerle mücadele ediliyor olması. Çevre hassasiyetleri, çöp sorunu. Her yağmurda kanalizasyonun şehri basma problemi. İzmir Körfezi'nin kent atıklarıyla zehirlenmesi gibi  problemler çıktı. İzmirliler, 'Bunları çözse çözse AK Partililer çözer' deniliyor. Şu anki anketlerin sonucu o. Şu anda yüzde 3 fazla çıkıyoruz. 'Oyunuzu kime vereceksiniz' dendiğinde CHP çıkıyor. İzmir hala kararsızlık anlamında en yoğun şekir. O kararsızlarla beraber İzmir çok farklı yere gelecektir.

AK Parti İzmir'de nasıl bir hata yaptı sizce?

Vatandaşın, milletin iradesine karşı kayıtsız şartsız bir teslimiyetim var benim. Vatandaş ne diyorsa, o kararda yorum yapmamak lazım. İradenin dediği doğru. Demek ki projeler ve çözümle ilgili kabiliyetimizi ve samimiyetimizi tam olarak anlatamadık. Her partinin güçlü olamadığı şehirler vardır. Diyorum ki, 'Biz AK Parti'yi İzmirli yapmamız lazım'. Bu siyasetin bir sonucu. Başka partilerin başka illerde olduğu gibi.

"CHP'nin adayının çukur eylemlercilerine desteği var"

Deniz Zeyrek: 'Bu bir yerel seçim' dediniz. Mitingi izledim dünkü. Orada 'beka meselesi' dendi. Siz bu çelişkiyle nasıl başediyorsunuz?

Nihat Zeybekci: Cümlenin tamamını almadan başındakini alırsak yanlış sonuca varırız. Yaptığımız yerel seçimdir. Muhtar seçeceğiz, belediye meclis üyesi, il genel meclisi ve belediye başkanı seçeceğiz. Bir ülke gerçeğimiz var. Türkiye'nin coğrafyası itibarıyla seçimin sonucunun yorumlanma şekilleri var. Bizde net bir şekilde ortaya koyuyor. Deniliyor ki, 'Biz bu seçimlerde aldığımız sonuçları felanca yere selam göndereceğiz. Kürdistan'da kazanacağız, batıda AK Parti'ye kaybettireceğiz' deniyor. Bugün terör örgütüyle artık her şekliyle organik bağı olan, ondan müsade almadan bir kelime bile edemeyen, sonuçta yasal anlamda seçimlere katılan bir parti HDP. Eş Genel Başkanı'nın açıklaması şu 'Biz İzmir'de anlaşacağımız bir isim üzerinde uzlaşacağız'. CHP'nin bir adayı 'kalbimiz gönlümüz sizinle' diyor. Kılıçdaroğlu'nun adayı diyorum. Net bir şekilde çukur eylemcilere methiyesi var. Ülkeyi savunma refleksine karşı duruşu var. Adayın açıklandığı ertesi gün sabah, HDP'nin resmi açıklaması, "Bu aday bizim adayımızdır, aday çıkarmayacağız" dedi. Bunun bir beka sorunu olup olmadığına birlikte karar verelim. Mesajları açalım vatandaşımız kendisi karar versin. Benim orada söylediğim şu, niye gizliyorsunuz bunu? Kılıçdaroğlu bunu bir türlü kabul etmiyor. Bu neyin karşılığında oldu? CHP'nin listelerine baktığımızda kim HDP'li, kim İYİ Parti'li çok net değil. Birilerinin bu seçimi, Kandil veya dağla organik bağ içinde yapmasından dolayı vatandaşımızın takdiri nedir? Bunun yorumlanması açısından vatandaşımızın takdirine sunmak lazım.

Sokaktasınız, HDP'ye oy verenlerle bir arada oluyorsunuz.

Bu topraklarda birlikte yaşamak zorundayız. Kıyamete kadar bu topraklarda Kürt ve Türk kardeşçe ilelebet yaşayacaktır. Benim dikkat çekmeye çalıştığım ayrımcılık. Çukur eylemlerinin hedefi neydi? Bu ülkenin bir parçasını koparmak değil miydi? Bir partinin üst yönetimiyle ilgili tespitte bulunuyoruz. Kürt kardeşimi onlarla bir tutmak haksızlık olur. Bir kardeşimiz gelip de 'Ben HDP'ye oy verdim sana oy vermeyeceğim' derse, eyvallah

Sayın Cumhurbaşkanı Tunç Soyer için 'Kandil'in adayı' dedi. Siz buna katılıyor musunuz?

CHP'nin adayı için 'Bizim adayımızdır, destekliyoruz ve aday çıkarmıyoruz' diyenler bunun cevabını vermesi gerekir. Bu sözleri benim yorumlamama ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

İzmirlilerin tercihi, önceliği beka meselesi mi, ekonomi mi?

Altyapı, şehrin ihtiyaçları. Benim gözümden de, vatandaşın gözünden de bakınca şehrin altyapısı. Bu seçime giden adayların geçmişteki ilişkilerle ilgili bölümün vatandaşın önüne de şeffaf bir şekilde konması gerektiğini düşünüyorum.  Orada görünmeyen aday tespitlerinde yaşanan ilişkilerin götüreceği yer. Adayların kimlere göbek bağıyla bağlı olduğunu unutmamak lazım.

"Tunç Soyer'le televizyonda tartışabiliriz"

Sayın Soner'i tanımam. Ne geçmişi ne geleceği beni ilgilendirir. Ama İzmir beni ilgilendirir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaysanız, geçmişte alıp verdiğiniz her nefesin hesabını vermeniz gerekir. Benim burada söylediğim bu beka meselesiyle ilgili olarak evet İzmir'de yerel seçim yapıyoruz. İzmir'in bizden beklentisi hayat kalitesi, şehrin problemleriyle ilgili. Ben bunlara varım diyorum. Çöpü 2 yıl içinde hallederim diyorum. Gün, saat vererek bunların hepsine varız. Bu yemekle ilgili bölümü ön şart olarak koymak demek, kamu vicdanının çukur eylemleriyle ilgili devletin operasyonlarına karşı gösterilen protesto eylemleri, ki bu da partinin tercihidir. Çukur eylemleriyle ilgili onların yanında olamadığını söylüyor, çukur eylemlerine karşı devletin refleksini proteste ederek, size desteğe hazırım diye açıklamaları var. Kamunun vicdanını rahatsız eden, şimdi çıkıp da HDP'nin eş genel başkanlarının 'Bunlar bizim oylarımızla seçilecek' dedi. Gidip de lay lay lom deyip de bahar var deyip yemek yemek. Gelin önce konuşalım. Televizyonla ilgili hiçbir öne şartım yok. Konusuyla, yeriyle ilgili ön şartım yok

CHP listelerinde FETÖ...

Bizim tespitimize göre CHP'nin listelerinde bir şekilde FETÖ bir şekilde bölücü terör örgütüyle ilintilendirilmiş 103 kişi olduğududur. Bunun önüne geçecek en net açıklama şudur, çıkarsınız dersiniz ki, bizim listemizde şunlar şunlar CHP'li, şunlar İYİ Partili desinler.

"İZMİR'DE NE YAPILIYORSA BUNDAN SONRA DA YAPILACAK"

Siz alkol kullanmıyorsunuz, alkollü bir mekanda oturur musunuz İzmir'de?

Rıza Bey kusura bamasın benim ortağım, İzmir'deki ortağım, İzmir'deki bütün arkadaşlarım alkol kullanıyor. Aklımın ucundan bile geçmemiştir. İzmir'de toplantı yaptığımız her yerde insanlar alkol alıyorlar. Asla ve asla hayatımın hiçbir evresinde ne içtiği, ne yaptığı, ne giyindiğiyle ilgili olmadım. Belediye başkanlığım döneminde İzmir'de böyle bir poblemin yaşanmasına asla izin vermem. Biz göreve geldikten sonra İzmir'de geçmişte ne yapılıyorsa bundan sonra da o yapılacak yaşam tarzıyla ilgili. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hangi tesisi varsa şu anda orada ne içiliyorsa biz göreve geldikten sonra asla aksine bir uygulama olmayacak.

İzmirli niye bu kadar inat ediyor? AK Parti'yi yönetime getirmiyor? 

İnat değil ümitsizlik. Anormal normal hale gelmiş. İzmirli artık şikayetleri için belediyeyi aramayı bırakmış. Belediyelere omuz silkiyor.

Milletvekili seçimlerinde partinizin aldığı oy 27.45, CHP 41.74. Bu sorunlar varsa hala neden CHP'nin oyu İzmir'de daha fazla...

Bizim bu işleri çözeceğimizle ilgili kabiliyetlerimizi, kapasitemizi anlatmakta başarılı olamadığımızla ilgili. Orada şu, ne yaparsak yapalım, bizim adaylığımızla problem yok diyen bir zihniyet var. Bu sefer, o sefer... İzmir'de yaşayan vatandaşlarımız İzmir'e hizmete doğru çok güçlü yönelimleri var. Hangi parti alsın dediğimizde AK Parti deniyor, kime oy vereceğiniz dediğimizde tam tersi çıkıyor.

Altyapı-üstyapıyla ilgili ne vaadediyorsunuz?

Bazı şeyleri konuşurken kiloya, metreye, matematiğe dökmek lazım. Antalya'ya 19 milyon turist gelirken, İzmir'e 1 milyon 40 bin turist geliyor. Ekonomi Bakanlığı döneminde G20 Zirvesi Ekonomi Bakanları toplantısını İzmir'de yapmak istedim, bununla ilgili otel bulamadık. Tek bir otelde bu kapasiteyi bulamadık. İzmir, Antalya'dan çok daha farklı, zengin spor, sağlık, kongre, ticari turizmin yapılabileceği muhteşem bir lokasyonu var. Belediye olarak İzmir'in tamamıyla ilgili turizm master planlarını çıkarmamız lazım. Türkiye'deki yatırımcıların önüne seçenekleriyle ilgili koymak lazım. İzmir'in merkezinde turizm alanı ve tesislerini yaptığınızda tüm altyapıyı halletmeniz lazım. İzmir'in gözbebeği Karaburun, Mordoğan'da kanalizasyon yok. Foseptik doğrudan denize akıyor. Üçkuyular vapur iskelesinin yanında doğrudan kanallarla şehrin kanalizasyonu denize veriliyor. Bunu çok kısa zamanda halledeceğiz. Turizm yatak kapasitesini üç katına çıkardığınızda bu 200 bin istihdam demektir.

Bu seçimlerde velev ki AK Parti kaybetti, ne olur?

İzmir gönüllerin yapılması gereken bir yer, heba edilmemesi gereken bir yer. İzmir, siyasi anlamda söylemiyorum, kaybettiği bir yer. Patinaj değil geriye  doğru kaymış. İzmir bir Artvin, Erzurum, Niğde, Şırnak değil, oraları kötülemek için söylemiyorum. Nasıl olur da bu kadar işsizlik oranı olur? Nasıl olur da İzmir'e yatırım için gelen insanlar yatırım anlamda yer bulamaz. Şu anda İzmirli'nin derdi basit bir altyapı. Turizm tesislerin tamamında o dediğiniz içkilerin tamamının içildiği bir yer.

 Sayın Soyer 'Nihat Zeybekci'nin İzmir'i anlamadığığını düşünüyorum' dedi. İzmir'de misafir gibi görülüyorsunuz?

Bizi de misafir olarak görüyorsa insaf derim. Tunç Bey'in sahilinden dışarı çıktığını düşünmüyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Haseki: 5 yıl boyunca durmadan çalışacağız
Kılıçdaroğlu taktığı bilekliğin sırrını açıkladı
Soylu konuştu 3 CHP'li partisinden istifa etti
Vladimir Putin'den Erdoğan'a davet!
İngiltere’de Ankara Anlaşması davası sonuçlandı
Kandilde çekilecek zikirler neler saati var mı Diyanet
Yorumlar 3 yorum