BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  GÜNCEL

New York Times’da Zaman için sert yazı!

New York Times'taki yazıda makalede ‘Zaman’a saldırı sürpriz değildi’ denirken, "Erdoğan’ın artan otoriter tutumunun en sonuncusu” ifadesi dikkat çekti.

Abone ol

New York Times, Zaman gazetesine kayyum atanmasını başyazısında ele aldı. ‘Türkiye’de demokrasinin dağılması’ başlıklı makalede ‘Zaman’a saldırı sürpriz değildi’ denirken, gazeteye kayyum atanmasının “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın artan otoriter tutumunun en sonuncusu” olduğu iddia edildi.

NYT, Erdoğan’ın Türkiye’yi “gazetecileri hapseden ülkeler arasında lider yaptığını” ve Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle son 18 ayda 2 bin dava açıldığını aktardı.

Gazete, “Türkiye, bir zamanlar model bir Müslüman demokrasi olma yolundayken şimdi Erdoğan’ın demokratik prensiplere hiç inanmamış gibi göründüğünü” yazdı.

Göçmen krizi nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği’nin Erdoğan’ın özgür basını ezmesine verdikleri cevabın ise “fazla uysal” olduğu eleştirisi yapıldı.

Makalenin sonunda Türkiye’nin mülteciler konusunda işbirliği için yeni talepler öne sürdüğüne işaret edilerek, “Bu bir müttefikin tutumu olamaz, Erdoğan’ın otoriterizme yönelimi Türkiye, NATO ya da AB’yi güçlendirmeyecek” denildi.