HABER /  GÜNCEL

Nejdet Özel isminin yanına eksi koydular!

Balyoz davasının gerekçeli kararında şok bir bilgi ortaya çıktı. Darbeye destek vermediği için Özel'in ismini çizdiler

Abone ol

Balyoz davasının gerekçeli kararında şok bir bilgi ortaya çıktı. Balyozcular Org. Necdet Özel'i darbeye destek vermediği için isminin yanına eksi (-) işareti koymuşlar.

Balyoz davasının gerekçeli kararında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in ismi de geçti. Özel'in darbe harekatına destek vermediği için isminin yanına eksi konmuş. Dönemin, Kara Harp Akademisi Komutanı olan Özel'i ikna için ise sanıklardan dönemin Harp Akademileri Komutan Yardımcısı olan Doğan Temel görevlendirilmiş.

BAĞLI OLDUKLARI KURUMA BİLİRKİŞİLİK YAPAMAZLAR

Balyoz davası gerekçeli kararında, sanıklar ve avukatların TÜBİTAK'ın Başbakanlığa bağlı olması nedeniyle buradan bilirkişi görevlendirilemeyeceği yönündeki iddialarına yönelik mahkeme açıklama yaptı. Bu düşüncenin yerinde olmadığını belirten mahkeme, aksi durumda birçok davada bilirkişi bulmanın imkansız hale geleceğini kaydetti. Mahkeme, kanun gereği kamu görevlilerinin silsile yoluyla bağlı oldukları değil, bağlı oldukları kurumun bizzat kendisi hakkında bilirkişilik yapamayacaklarını hatırlattı.

Sanıklar ve avukatlarının askeri bilirkişi raporlarını kabul etmelerinin ise iddiaları konusunda tutarsız olduklarını gösterdiğini belirten mahkeme, "Çünkü askeri bilirkişiler muvazzaf olup Genelkurmay Başkanlığı'na bağlıdır. Genelkurmay Başkanlığı ise Anayasa'nın 117. maddesi gereğince Başbakanlık'a bağlıdır" dedi.

Bu tespitler doğrultusunda mahkemenin, dosyada mevcut Cumhuriyet Başsavcılığı ve askeri savcılık tarafından yaptırılan bir kısım bilirkişi incelemelerini delillerin değerlendirilmesi açısından yeterli gördüğü ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Adıyaman'da iki deprem!
Süleyman Demirel meydan okudu!
İşte yeni İmralı mutabakatı
İDO bu seferleri iptal etti
Afganistan'da Nato askerine 'içeriden saldırı'
EKPSS 2020 ne zaman sınav ertelendi mi ÖSYM sınav takvimi
Yorumlar