BIST 2.868
DOLAR 17,95
EURO 18,52
ALTIN 1.033,11
HABER /  GÜNCEL

Nazi tezahüratı nedeniyle Hırvatlar'a soruşturma

FIFA, Hırvat taraftarların Nazi yanlısı tezahürat yaptığı iddiaları üzerine, bir Hırvat oyuncu ve Hırvatistan hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Abone ol

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, Hırvat taraftarların Nazi yanlısı tezahürat yaptığı iddiaları üzerine, bir Hırvat oyuncu ve Hırvatistan hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Hırvatistan savcılığı milli takımın defans oyuncusu Josip Simunic'e "ırkçı nefret yayma" suçundan 4 bin dolar civarında bir para cezası verdi.

Maçın görüntülerinde, 2-0 galibiyetten sonra Simunic bir mikrofondan taraftarlara "Vatan için!" diye bağırıyor, taraftarlar da "Hazır!" diye yanıt veriyordu.

Savcılık Simunic'e inanmadı

Simunic "Yanlış bir şey yapmadım" diyor ve siyasi bir amacı olmadığını söylüyor.

Ancak savcılık milli futbolcunun, bu tezahüratın kökeninin İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkeyi yöneten Nazi yanlısı Hırvat rejim Ustaşa'ya gittiğini bildiğini belirtti.

FIFA disiplin soruşturması açmadan önce, Hırvatistan'ın İzlanda ile oynadığı Dünya Kupası play-off maçının resmi raporunu bekledi.

FIFA'dan yapılan açıklamada Simunic hakkındaki soruşturmanın şahsi davranışları, Hırvatistan hakkındaki soruşturmanın da taraftarın davranışları çerçevesinde açıldığı kaydedildi.

Simunic kendini savundu

35 yaşındaki Dinamo Zagreb oyuncusu Salı günkü zaferi takım arkadaşları ve destekçileri ile kutluyordu.

Bu galibiyet ile Hırvatistan, Brezilya'da önümüzdeki yaz yapılacak turnuvaya katılma hakkı elde etti.

Avustralya'da doğan Simunic, Çarşamba günü yayınlanan bir açıklamada şöyle dedi: "Birisinin beni nefret veya şiddeti teşvikle ilişkilendirmesinin düşüncesi bile korkunç. Yurtdışında doğup büyümüş bir Hırvat olarak, benim için vatan sevgi, sıcaklık ve pozitif mücadele demektir. O kadar duygulanmamın ve taraftarlarla girdiğim iletişimin tek nedeni budur."

Hırvatların sicili kabarık

Hırvatistan taraftarları tarafından bu tezahürat geçmişte Nazi selamı ile birlikte yapılmış ve FIFA ile UEFA'dan disiplin cezası alınmıştı.

Son olay ardından da, FIFA disiplin soruşturması başlatmak için karar vermeden önce, Avrupa'da Irkçılıkla Mücadele gözlemcileri bilgi topluyor.

Salı günkü maçtan hemen sonra Simunic şunları söyledi: "Bazı insanlar tarihi öğrenmek zorunda. Ben korkmuyorum; vatanım Hırvatistan'ı destekliyorum. Bu birilerinin hoşuna gitmiyorsa, bu onların sorunudur."

ÖNCEKİ HABERLER
Tarihi kulübün elektrikleri kesildi
Tarihi kulübün elektrikleri kesildi
Fırtına Marmaris'i kötü vurdu
Fırtına Marmaris'i kötü vurdu
Şivan Perwer: Hasretim içimde kaldı
Şivan Perwer: Hasretim içimde kaldı
Putin’den ABD’ye  dinleme  göndermesi
Putin’den ABD’ye dinleme göndermesi
CHP'de bir ilk! Başörtülü başkan adayı
CHP'de bir ilk! Başörtülü başkan adayı
Başkent’te trafik kazası: 6 yaralı
Başkent’te trafik kazası: 6 yaralı
Dişi Acun'un işine de son verildi
Dişi Acun'un işine de son verildi
Oktay Vural’dan şok iddia !
Oktay Vural’dan şok iddia !
Genelkurmay Başkanı'ndan bir ilk!
Genelkurmay Başkanı'ndan bir ilk!
Ordu hatırası
Ordu hatırası