BIST 5.389
DOLAR 22,19
EURO 23,88
ALTIN 1.401,87
HABER /  DÜNYA

Mühendis İran için casusluk yaptığını itiraf etti

İran asıllı mühendis, ABD'nin F-35 savaş uçağı programı hakkında İran'a bilgi verdiği itiraf etti

Abone ol
ABD'de daha önce savunma sanayi şirketlerinde çalışan ve İran adına casusluk yapan İran asıllı bir mühendisin yakalandığı, mühendisin suçunu kabul ettiği bildirildi.

ABD'nin F-35 savaş uçağı programı hakkındaki bilgileri İran'a verdiği gerekçesiyle geçen ay yakalanan ABD vatandaşı Muzaffer Khazaee suçunu itiraf etti.

ABD Federal Savcılığı, Silah İhracat Kontrol Yasası'nı ihlal ederek savaş uçağı programı F-35 Lightning II hakkındaki hassas teknik bilgileri İran'a vermekle suçlanan Khazaee'nin 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını belirtti.

İran asıllı 60 yaşındaki mühendisin, sorgusunda İran'a program hakkında bilgiler verdiğini itiraf ettiği açıklandı. Suçunu kabul ederek savcılarla anlaşan Khazaee hakkındaki karar duruşması 20 Mayıs'ta yapılacak.

Khazaee'nin 2009'da gizli bilgileri İran'daki bir kişiye gönderdiği belirtiliyor. İran asıllı mühendis, 9 Ocak'ta gizli dosyalarla ABD'den Almanya'ya, oradan da İran'a geçmek üzere Newark Havalimanı'nda FBI tarafından yakalanmıştı. Yetkililer, son beş yıl içinde yedi kez İran'a girip çıkan Khazaee'nin, İran'ın Hamadan şehrine F-35 savaş uçaklarına ait kolilerce belge gönderdiğini açıklamıştı.

Khazaee'nin havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalıştığı kaydedildi. Eski nesil avcı uçaklarından dört kat daha etkili olan F-35 Lightning II'nin F-16 uçaklarının yerini alması bekleniyor. Tarihteki en yüksek maliyete sahip savunma yatırımı olacağı tahmin edilen F-35 programı tahminen 400 milyar dolara mal olacak.