BIST 8.057
DOLAR 28,91
EURO 31,24
ALTIN 1.879,34
HABER /  GÜNCEL

Mısır Konsolosluğu önünde protesto

Mısır’da darbe hükümeti tarafından alınan idam kararları, İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi.<br/>Mısır’da aralarında M...

Abone ol

Mısır’da darbe hükümeti tarafından alınan idam kararları, İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi.
Mısır’da aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’ninde aralarında bulunduğu 683 kişi hakkında verilen idam kararı Bebek’te bulunan Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi. İnsan Hakları Hak ve Hürriyeti İnsani Yardım Vakfı ve Özgür-Der’in organize ettiği protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı. Eylemde konuşan konuşmacılar idam kararlarını eleştirerek idamların gerçekleşmemesini talep etti. Konuşmaların yapıldığı esnada bir grup vatandaş ellerindeki bayrakları Mısır Konsolosluğu kapısına asmak istedi. Duvara tırmanarak bayrak asmak isteyen bir vatandaş dengesini kaybederek konsolosluk bahçesine düştü. Vatandaşın düşmesi ise kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi. Konsolosluk bahçesine düşen vatandaşı kurtarmak için iki kişi daha duvara tırmanarak içeri girdi.
Polis ile vatandaşlar arasında arbede yaşanırken çevik kuvvet konsolosluk önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Güvenlik zaafiyetinin yaşanmaması için çevik kuvvetin konsolosluk önündeki bekleyişi sürüyor.
(İHA)