BIST 2.787
DOLAR 17,94
EURO 18,36
ALTIN 1.034,64
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

MHP'den Kılıçdaroğlu'na sert tepki

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemiyle ilgili tartışılan sözlerine tepki gösterdi.

Abone ol

"Başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" diyen Kılıçdaroğlu'na bir tepki de MHP'den geldi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemine ilişkin sözlerini, "Talihsiz, hiç arzu etmediğimiz sözler. Bu sözleri kabul etmek mümkün değil." şeklinde değerlendirdi.

Akçay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in son günlerde MHP'ye ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye yönelik yaptığı açıklamalarda "nezaket ve saygı sınırlarını aştığını" ifade etti. 

NEDEN HDP'Yİ SAVUNMA GAYRETİ İÇERİSİNDESİNİZ?

Özel'in "demagoji cezbesine kapılmış, ne dediğini duymayan, okuduğunu ve dinlediğini anlamak istemeyen bir siyasetçi profili çizdiğini" öne süren Akçay, "Sayın Özel, HDP'nin gensorularını savunmakta, bizi HDP'ye destek vermemekle itham etmektedir. CHP'li Özel, MHP'nin HDP'ye karşı tavrından neden rahatsızdır? Sayın Özel, siz HDP'nin grup başkanvekili misiniz? Rozetinizde CHP amblemi var ama gönlünüzde ve zihninizde HDP mi var? Neden HDP'yi savunma gayreti içerisindesiniz?" dedi.

"Bir zamanlar ülkenin birliği ve bütünlüğü noktasında dimdik ayakta duran CHP'yi bugün HDP ile aynı noktada buluşturan ve PKK'nın taleplerine aracılık eder hale getiren nedir?" diye soran Akçay, "Genel Başkan'ımız bir asalet ve saygı sembolüdür. Neymiş? Genel Başkan'ımız Genel Kurul salonunda ceketini ilikleyip Cumhurbaşkanı'na selam durmuş. Genel Başkan'ımızı henüz ceketinin düğmeleri açıkken bir Allah'ın kulu görmedi. Asil ve saygılı bir duruş neden eleştirilir? Sizde hiç gelenek, görenek, adap, saygı kalmadı mı? Şimdi buradan Sayın Özel'e selektör yapıyorum: Anlaşılan CHP'yi kıskançlık krizleri sarmaya başlamıştır." diye konuştu. 

MHP'NİN DERDİ SİZİ Mİ GERDİ?

Akçay, terörle mücadelenin kesintiye uğramasını istemediklerini vurgulayarak, Hükümete desteklerinin bu kapsamda olduğunu bildirdi. Akçay, "Hükümete verdiğimiz ve vermeyi arzu ettiğimiz destek terörle mücadele eksenlidir. Ülkemizin iç çatışmaya sürüklenmesini istemiyoruz. Kesintisiz ve şartsız desteği de ihtiyaç olması halinde vereceğiz. Öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Çok netiz. MHP başkanlığa karşıdır. Geçmişte ne söylediysek bugün de aynı şeyi söylüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Partili cumhurbaşkanlığının sağlıklı bir çözüm olmadığını, bu sistemin cumhurbaşkanını herkesin cumhurbaşkanı olma konumundan uzaklaştıracağını savunan Akçay, "Cumhurbaşkanı tüm milletin cumhurbaşkanıdır. Eğer partili cumhurbaşkanı olursa o zaman sadece onu seçen yüzde 52'nin cumhurbaşkanı haline gelir. Partili cumhurbaşkanını kabul etmemiz mümkün degildir. Pazarlık içinde değiliz. Hiçbir AKP'liyle görüşmedik. CHP'li Özel muhalefete muhalefet etmeyi bıraksın, muhalefetini iktidar partisine yöneltsin. MHP'nin derdi siz mi gerdi?" dedi.

BİZİM AYRIŞMAYA DEĞİL BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akçay, "MHP nasıl bir hükümete 'evet' diyor?" sorusuna "24 saat sonra ne olacağını öngörmemiz mümkün değil. İstikrar bozuldu. Ülkemizin içinden geçtiği zor günlerde 'önce ülkem sonra partim ve ben' anlayışımızın somuta indirgenmiş halidir. Bugünden yarına somutlaştırmak mümkün değil. MHP duruşunu netleştirmektedir." karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Böyle bir başkanlık ancak kanla gelir." sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Akçay, şunları kaydetti:

MHP Grup Başkanvekili Akçay:"Bu sözleri ilk duyduğumda rahmetli Erbakan'ın 'Kanlı mı kansız mı olacak' sözü aklıma geldi. Bu sözler talihsiz, hiç arzu etmediğimiz sözlerdir. Bu sözleri kabul etmek mümkün değil. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da arzu ettiğini düşünmem. Bu tür ifadelerden özenle kaçınmamız gerekir. Bilhassa her gün her saat güvenlik güçlerimize saldırıların olduğu, kanlarımızın döküldüğü, şehitlerimizin verildiği, yaralılarımızın olduğu bir ortamı yaşıyoruz. Ancak başta Cumhurbaşkanı, ülkeyi yönetenlerin, muhalefetin, toplumu ayrıştırıcı, kamplaştırıcı tutum ve söylemlerden özenle kaçınması gerekir. Bizim ayrışmaya değil birliğe, bütünlüğe, kenetlenmeye ihtiyacımız olduğu günlerdeyiz."

ÖNCEKİ HABERLER
Baykal'ın neden yüzünün kızardığı belli oldu
Baykal'ın neden yüzünün kızardığı belli oldu
Başucu Kitabı ‘Ve Zarafet’’ Tüm Kitapçılarda….
Başucu Kitabı ‘Ve Zarafet’’ Tüm Kitapçılarda….
Turkcell T70 telefon ve tableti süper fiyatlarla satışa çıktı
Turkcell T70 telefon ve tableti süper fiyatlarla satışa çıktı
Akdoğan Kılıçdaroğlu'na adres gösterdi
Akdoğan Kılıçdaroğlu'na adres gösterdi
İsmail Küçükkaya medyada olan biteni ilk kez bu kadar açık anlattı
İsmail Küçükkaya medyada olan biteni ilk kez bu kadar açık anlattı
Marmaris'e gelen İngiliz turist tişortüne bakın ne yazdı!
Marmaris'e gelen İngiliz turist tişortüne bakın ne yazdı!
AB Komisyonu'ndan Ankara'ya terör yasası açıklaması!
AB Komisyonu'ndan Ankara'ya terör yasası açıklaması!
Bursa'da korkunç görüntüler iki çocuğu yere yatırıp...
Bursa'da korkunç görüntüler iki çocuğu yere yatırıp...
STK'lardan Kılıçdaroğlu'na: Kimin kanını dökecek
STK'lardan Kılıçdaroğlu'na: Kimin kanını dökecek
Çeyrek altın fiyatı bugün düşüşte 12.05.2016 altın fiyatları
Çeyrek altın fiyatı bugün düşüşte 12.05.2016 altın fiyatları