BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan flaş kripto para kararı! Duyuru yapıldı kullanılmayacak

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz"denildi.

Abone ol

Merkez Bankası'nın ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. "Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz" ifadelerinin yer aldığı yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Forbes Türkiye'nin en zenginler listesini açıkladı! İşte en zengin 10 Türk Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İsrail'den çarpıcı Türkiye itirafı: Bölgenin en güçlüsü
TESK, esnaf için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 9 maddelik talepte bulundu!
Millet İttifakı'nın çatı adayı Meral Akşener mi olacak? Hasan Öztürk'ten bomba yazı!
Anadolu Ajansı'ndan gönderilen Şenol Kazancı'nın yeni görevi belli oldu
Yunan Bakan Dendias'ın garip tavrının nedeni belli oldu
AK Parti'den Dendias'a çok sert tepki
Şevket Çoruh koronavirüse yakalandı
Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlık fezlekesinin ayrıntıları ortaya çıktı!
KKTC'de Kur'an eğitimi askıya mı alındı?
İtalya'da AstraZeneca aşısından 4 kişi hayatını kaybetti
Yorumlar 11 yorum