BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  DÜNYA

Menbiç'te PKK'ya büyük şok! Halk izin vermedi

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PKK/YPG şoka uğradı. YPG’nin, Zeytin Dalı Harekâtı’ndan sonra dikkatlerin çevrildiği Menbiç’te de hendek ve tünel açmak istediği ancak yerel halkın buna izin vermediği öğrenildi.

Abone ol

TSK’nın ÖSO ile yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin’deki terör unsurları temizlenirken, dikkatler terör örgütü YPG’nin kontrolündeki Menbiç’e de çevrildi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin Suriye ve Irak’taki operasyonlarından sorumlu Generali Paul Funk’un, Menbiç’te uluslararası medyaya röportaj vermesinin ardından ABD’li askerlerin bölgede nasıl konumlandıkları soru işaretlerine neden oldu.

ABD'NİN BÖLGEDE ÜSSÜ BULUNMUYOR: Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ABD’li askerlerin Menbiç’te herhangi bir üssü bulunmuyor. Fırat’ın doğusunda yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta Ayn İsa adlı bölgede bir çimento fabrikasını üs olarak kullanan Amerikan güçleri, üssün yakınına da gelişmiş uçakların inebileceği yeni bir pist inşa etti. Karar gazetesinin haberine göre; ABD’li askerler Menbiç’e ise belirli aralıklarla gelip devriye halinde sadece gövde gösterisinde bulunuyor.

HALK TÜNEL VE HENDEK KAZMAYA İZİN VERMİYOR

Öte yandan bölgede Menbiçlilerin YPG’ye kepenk kapatma eylemi gibi çok sayıda boykotu söz konusu. Yerel halk, YPG’nin Afrin’de olduğu gibi tünel ve hendek açmalarına da izin vermiyor. Bölge kaynakları, çoğunluğu Araplardan oluşan Menbiçlilerin, bu açıdan PYD’ye çok fazla alan bırakmadığına dikkat çekiyor.

Onlar da Afrin'e gidiyor gönüllüler seçilecek

Afrin'de şehit olan pilotun son sözleri ortaya çıktı!