BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

Ehliyet soruları 10 Şubat sınav yorumları-sorular nasıldı?

10 Şubat ehliyet soruları MEB-MTSAS sayfasında yayınladı gözler meb.gov.tr'y çevrildi. 10 Şubat ehliyet soru ve cevapları MEB sayfasında yapılan duyuruya göre 5 iş günü içinde açıklanacak yani son gün 16 Şubat cuma saat 16.00. Peki toplam 50 sorunun sorulduğu 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı soruları nasıldı, 10 şubat ehliyet sınav yorumları nasıldı, ilk yardım soruları nasıldı, motor soruları nasıldı, kolay mıydı zor mu? Siz de 10 şubat hliyet sınavı yorumlarınıı yazın, paylaşalım

Abone ol

10 Şubat ehliyet sınavı soruları nasıldı, sınav kolay mıyd zor muydu? Şimdi binlerce sürücü adayı bunu tartışıyor. MEB 2018 yılı içinde toplam 5 tane ehliyet sınavı yapacak. 10 Şubat ilk ehliyet sınavı yapıldı şimdi gözler meb.gov.tr adresinden erişime açılacak ehliyet sınav soru cevaplarında. 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere sorulan toplam 50 soru nasıldı, 10 şubat ehliyet sınav soruları nasıldı kolay mı, zor mu? Sınav sonrası farklı forumlarda tartışan sürücü adayları 10 şubat ehliyet sınavı motor sorularının geçmiş yıllara göre daha zor olduğunu düşünüyor? Peki siz ne düşünüyorsunuzyazın yayınlayalım...

MEB 10 ŞUBAT EHLİYET SINAV SORULARI: 50 sorudan en az 35 soruyu doğru yapmak zorunda olan sürücü adayları 10 şubat ehliyet sınavından 70 puanı almak zorunda. Eğer 70 puan alamazlarsa 75 lira sınav ücreti ödeyerek tekrar ehliyet sınavına girmek zorunda kalacaklar. 10 Şubat ehliyet sınav sonucuna göre en az 70 puan alan adaylar sınavı geçmiş sayılacak ve ikinci aşama direksiyon sınavına girebilecek.

EHLİYET SINAVINDA KAÇ SORU VAR: Ehliyet almak isteyen sürücü adayları ilk olarak yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavdan geçer puan alan adaylar ikinci sınav olan direksiyon sınavına katılmaya hak kazanırlar.

Yazılı sınavda adaylara 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere toplamda 50 soru sorulur. Yazılı sınav baraj puanı 70’dir. Her bir sorunun değeri 2 puandır. Bu durumda 35 doğru yapan adaylar yazılı sınavdan başarılı olmuş olacaktır. 70 puan alan adaylara ikinci sınava katılmaya hak kazanacaklardır.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR

a. Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde kursiyerin sınava girmesi, 
b. Renkli fotoğraflı cevap kâğıdı ve soru kitapçığı ile renkli ve fotoğraflı sınav giriş belgesinin sınav güvenlik torbasından çıkmaması, zarar görmüş ya da eksik çıkması, 
c. Cevap kâğıdı ve sınav giriş belgesindeki fotoğrafların uyuşmaması, 
ç. Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiği salon görevlilerince tespit edilmesi 
d. Kursiyerlere ait cevap kâğıdının değerlendirilmesi esnasında bilgisayar ortamında yapılan kopya analizlerinde sistemin ikili ve/veya toplu kopya taraması sonucunda kopya tespit edilmesi, 
e. Geçerli kimlik belgesinin ve (renkli fotoğraflı, çift mühürlü/kaşeli ve çift imzalı sınav giriş belgesinin) sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi, 
f. Başka kursiyerin sınav evrakının kullanılması, 
g. Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi 
ğ. Üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar(işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç, çanta, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri kursiyerin yanında bulundurması, 
h. Sınav evrakının sınav güvenlik kutuları dışında posta ya da farklı bir yolla gönderilmesi, 
ı. Sınavlar esnasında kopya çekildiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi hâlinde kopya çeken kursiyerlerin sınavları iptal edilecektir. Salon görevlileri kopya çektiğini tespit ettiği kursiyerlerle ilgili durumu açıklayıcı tutanak hazırlayarak sınav evrakı ile birlikte ÖDSGM’ye göndereceklerdir. 
i. Sınav dokümanına zarar verilmesi (soru kitapçığını, cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek, cevap kağıdının okunmasına engel olacak işaret ve karalama yapmak), 
j. Sistemden hatalı fotoğraf yüklenmesi (sistem / nüfus cüzdanına uygun olmayan), 16 
k. Renkli fotoğraflı sınav giriş belgesinin, soru kitapçığının ve cevap kâğıdının görevlilere teslim edilmemesi, 
l. Cevapların soru kitapçığına işaretlenip cevap kâğıdının boş bırakılması hâlinde aday sınava girmiş sayılır ancak sınavı değerlendirilmez. 
m. Sınav görevlilerince hazırlanan tutanaklarda sınav kurallarının aday tarafından ihlal edildiğinin belirtilmesi, durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesinde belirtilen sınav kuralları yukarıda sayılan nedenlerden dolayı ihlal edildiği için kursiyerin sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınava katılan kursiyerler, 09/12/2016 tarih 29913 RG yayımlanan 02/12/2016 tarih ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerine tabidir ve bu kanun çerçevesinde işlem yapılacaktır.

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME: Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama , kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeyedüşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibakedemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar da göz önünde bulundurulacak.