BIST 11.186
DOLAR 32,93
EURO 35,87
ALTIN 2.524,58
HABER /  EKONOMİ

Mehmet Şimşek iddiası! Erdoğan 'kesenin ağzını aç" dedi haberine çifte yalanlama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçimler için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten kesenin ağzını açmasını istediği iddia edildi. Hem Külliye hem de Mehmet Şimşek o iddiayı yalanladı.

Abone ol

Gazete Pencere'den Nuray Mert, "Erdoğan’dan Mehmet Şimşek’e seçim talimatı: Kesenin ağzını aç" başlıklı yazısında, "Yerel seçimlerde avantajlı çıkmak isteyen iktidar partisi, kesenin ağzını açmak istiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi ise temkinli. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi aynı düşünmüyor. Erdoğan’ın 31 Mart’a kadar kısıtlamaların kaldırılması ve ‘kesenin ağzının açılmasını' istediği, bunu da direkt Mehmet Şimşek’e söylediği anlatılıyor. Yani, Şimşek’in iki hafta önce yaptığı sosyal yardımların doğru kullanılması ve kamu harcamalarının sınırlandırılması uyarısının tam tersi planlanıyor…" iddiasında bulundu. 

Piyasa bozucu manipülatif haberler...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) söz konusu haberi yalanladı. DMM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Şimşek'ten 31 Mart'a kadar kesenin ağzının açılmasını istedi' iddiası doğru değildir. Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Mehmet Şimşek arasında geçtiği iddia edilen konuşma tamamen asılsızdır. Ülkemizin ekonomi yönetimi, Orta Vadeli Program (OVP) hedefleriyle uyumlu şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve bütçe disiplinini öncelemektedir. Piyasa bozucu manipülatif haberlere itibar etmeyiniz."

Mehmet Şimşek: İddia gerçeği yansıtmıyor

X hesabında DMM'nin paylaşımını alıntılayan Bakan Şimşek, "Seçim ekonomisi iddiaları gerçeği yansıtmıyor. 2024 yılında bütçe hedeflerimizi tutturmakta kararlıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü destekleriyle Program hedeflerimize ulaşmak için gerekli politikaları kararlılıkla uyguluyoruz." dedi.