BIST 4.943
DOLAR 19,14
EURO 20,77
ALTIN 1.209,16
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Mehmet Akif Ersoy vefatının 79. yılında anıldı

SERVER Vakfınca İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 79. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Abone ol

Vakıflar Genel Müdürlüğünün konferans salonundaki etkinlik, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, ardından Ersoy'un hayatını anlatan kısa bir film gösterildi.

Programa katılan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, böyle bir anma programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ersoy'un hayatına ilişkin bazı bilgiler aktardı.

İstiklal Marşı'nın önemine değinen Arınç, Ersoy'un bunun dışında pek çok şiiri olduğunu da belirtti.

Arınç, Ersoy gibi örnek gösterilebilecek şahsiyetlere hayattayken yeteri kadar önem verilmediğini ifade ederek, "Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, düşünceleri ve imanıyla hepimize örnek olmalıdır. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Herkesin sahipsiz bıraktığı Ersoy'a, gençlerin sahip çıkması ve gençlerin omuzlarında defnedilmiş olması muhteşem bir olaydır" diye konuştu.

SERVER Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Tezel de Ersoy'un Türk milleti için çok önemli bir şahsiyet, anılmayı ve hayırla yad edilmeyi fazlasıyla hak etmiş bir dava adamı olduğunu söyledi.

Tezel, "Akif, çok sıkıntılı geçen son yüz yıllık tarihimizi bütün detaylarıyla satırlara aktarmış, kuvvetli ve zayıf taraflarımızı vurgulamış, çıkış yolu göstermiş ve sadece gerçeğin peşinde koşmuştur" dedi.