BIST 9.814
DOLAR 32,59
EURO 34,73
ALTIN 2.473,81
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Matrix gerçek mi oluyor?

Akıllı telefonlar hayatımızı ele geçirdiği gerçeğini yeni kabullenmişken şimdi de yeni bir yazılım sayesinde ilerleyen zamanlarda nerelerde olacağımızı tahmin edebilecek.

Abone ol

Bu durum akıllara Matrix filmini getirdi. Film de bilgisayarların gerçek dünyayı ele geçireceği anlatılıyordu.

Birmingham Üniversitesi'nden bir ekibin geliştirdiği yazılım kişiye özel pazarlama tekniklerinde çok işe yarayabilecek olsa da kişinin mahremiyetini ihlal etmekle suçlanıyor.

Daily Mail'de yer alan habere göre bize otobüs kalkış saatlerini söyleyen, en sevdiğimiz diziyi yolda izlememizi sağlayan, kaybolduğumuz zaman yolumuzu bulmamıza yardımcı olan akıllı telefonlar artık yarın sabah neler yapabileceğimizi de söyleyecek.

Bilim adamları geliştirdikleri bu programla insanların gelecek zamanda neler yapabileceklerini tamamen doğru olarak tahmin etti. Sosyal paylaşım ağları kullanılarak geçmişte yapılan yer bildirimleri sayesinde yakın gelecekte nerelerde olunacağı tahmin ediliyor.

Çalışma öncelikle İsviçre'de yaşayan 200 kişi üzerinde yapıldı. Araştırmayı yürüten Dr. Mirco Musolesi "Kişinin telefonu kullanma alışkanlığı da kişilik ile ilgili bilgi veriyor." dedi. Musolesi bu araştırmanın herkes için geçerli olmasa da büyük şehirlerde yaşayanlar ile ilgili bilgi vereceğini söyledi.