BIST 9.770
DOLAR 32,55
EURO 34,68
ALTIN 2.472,23
HABER /  DÜNYA

İzine 75 yıl sonra rastlandı

Atlantik’i tek başına geçmeyi başaran ilk kadın pilot olan Amelia Earhart, 1937 yılında Pasifik Okyanusu üzerinde arkasında iz bırakmadan kaybolmuştu. Earhart’ın izini süren bir araştırma ekibi, 75 yıl sonra kaybolan uçağın izini bulmuş olabileceklerini a

Abone ol

Earhart, 1932 yılında Kanada’nın Newfoundland eyaletinden Kuzey İrlanda’ya uçmayı başarmıştı. Earhart, beş yıl sonra kendisine bu sefer dünyanın etrafını dolaşan ilk kadın pilot olma hedefini belirledi. 2 Temmuz 1937 günü, Pasifik Okyanusu üzerinde Yeni Gine’den Howland Adası’na uçarken esrarengiz bir şekilde kayboldular. Earhart’ın izini bulmaya çalışan bir araştırma ekibi, sadece 2.2 milyon dolar bütçeli araştırmaları sonucunda, geçtiğimiz ay önemli bulgulara ulaştıklarını açıkladı. Los Angeles Times’a konuşan araştırma ekibinden Ric Gillespie, yüksek çözünürlüklü kamera ile önemli görüntüler çektiklerini, “Earhart’ın uçağının bulunduğunu düşündükleri koordinatlarda insan yapımı enkaz izine rastladıklarını” söyledi. Gillespie, “Elimizde birçok bulgu var... Doğru şeyin peşinde olduğumuzu anlamak için daha çok çalışma yapmamız lazım. Ama en sonunda enkazı oradan çıkaracağız” dedi.

TORPİDO DENİZALTI BULDU

Uluslararası Tarihi Hava Araçları Kurtarma Grubu’nun (TIGHAR) direktörü olan Gillespie, ada ülkelerinden Kiribati ile yaptığı özel anlaşma gereği Earhart’ın uçağını bulmaya ve enkazı çıkarmaya söz verdi. Enkaza ait görüntüler, torpido biçimindeki otonom sualtı aracı tarafından çekildi. Zor şartlar altında yapılan beş günlük sonar taramasının ardından, yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildi. ABD savunma ve uzay-havacılık devi Lockheed Martin ile Discovery Channel’ın destek verdiği arama çalışmalara, lojistik şirketi FedEx’de destek verdi. Şirket, araştırma ekibinin donanımını 28 bin kilometre öteye bedava taşıdı. Elde ettikleri görüntülerin insan yapımı bir enkaza ait olduğunu düşündüklerini belirten Gillespie, videoyu incelemesi için bir görüntü uzmanına verdi. Beş buçuk saatlik görüntülerin incelenmesinin ardından, ekip uçağın izini bulduklarına kesin gözüyle bakıyor. Enkazı sudan çıkarmak için desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Gillespie, üç kişilik iki küçük denizaltıya ihtiyacı olduğunu belirtti. Gillespie, başarılı olmaları halinde elde edecekleri enkaz ve eşyaları Smithsonian Enstitüsü’ne bağışlamayı istiyor.