BIST 10.767
DOLAR 32,86
EURO 35,18
ALTIN 2.496,10
HABER /  GÜNCEL

Lübnan'da çatışma: 3 ölü, 25 yaralı

Lübnan'ın ikinci büyük kenti Trablus'ta Suriyeli rejim yanlıları ile muhalifler arasında çatışmalar çıktığı belirtiliyor.

Abone ol

Lübnan'ın ikinci en büyük kenti Trablusşam'da Suriyeli rejim yanlıları ile muhalifler arasındaki çatışmalarda üç kişinin öldüğü ve 10'u asker olmak üzere en az 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sünni mahallesi Bab el Tabbana ile Alevi mahallesi Cabal Muhsin'de gece boyunca silah seslerinin devam ettiği belirtildi.

AFP haber ajansı, çatışmaların Alevi ve Sünni mahallelerini bölen Suriye Caddesi'nde yoğunlaştığını ve birçok sivilin bölgeyi terk ettiğini bildirdi.

Şubat ayından bu yana Lübnan'da Suriye rejimi yanlıları ile muhalifler arasında gerginlikler devam ediyor. Haziran ayı başlarında çıkan çatışmalarda 15 kişi ölmüştü.

Trablusşam'daki çatışmaları, son dönemlerde artan adam kaçırma olaylarının tetiklediği düşünülüyor.

Muhalif Suriye Ulusal Konseyi, Lübnan'daki Suriyelilerin kaçırılmasından Suriye rejimi yanlısı Hizbullah'ı sorumlu tutmuş, Hizbullah ise olaylarla bir ilgisi olmadığını açıklamıştı.

Bir üyelerinin Suriye'de tutulmasına cevaben Şii bir aşiretin düzenlediği kaçırma eylemlerinin ardından Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar geçen hafta vatandaşlarına Lübnan'ı terk etmeleri çağrısında bulunmuştu.