BIST 1.335
DOLAR 7,83
EURO 9,44
ALTIN 458,99
HABER /  EKONOMİ

Maliye ceza oldu yağdı!

Geçtiğimiz yıl 8.8 milyar TL ceza kesen Maliye, bu yılın 9 aylık döneminde ise 5.3 milyar TL'lik kayba neden olan mükelleflere 10.6 milyar TL ceza kesti.

Abone ol

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , denetim personelinin yılın 9 ayında 5.3 milyar liralık vergi kaybı tespit ettiğini ve bu kayba neden olan mükellefler adına 10.6 milyar lira ceza kesildiğini söyledi.

Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK), yılın 9 ayındaki çalışmalarını değerlendiren Şimşek, kurulun, kayıtdışına neden olan tüm sektörlerde yoğun denetimler yaptığını ve vergi kaybına müsaade edilmediğini söyledi.

Şimşek, yılın 9 ayında yapılan vergi incelemeleri sonucunda ekiplerin, 5 milyar 322 milyon 727 bin lira tutarında vergi kaybı tespit ettiğini açıkladı. Şimşek, buna karşın vergi kaybına neden olan söz konusu mükellefler adına 10 milyar 559 milyon 154 bin lira tutarında vergi cezası kesildiğini açıkladı.

ETKİNLİK ARTIYOR

Geçen yıl gerçekleşen rakamlara da değinen Şimşek, 2012’nin tamamında 4.5 milyar liralık vergi kaybı tespit edildiğini ve 8.8 milyar liralık vergi ziyaı cezası kesildiğini hatırlattı. Bu rakamların da vergi incelemesinde etkinliğin arttığını gösterdiğini belirten Şimşek, “VDK, her geçen yıl etkinliğini ve verimliliğini arttırıyor. Geçen yılın tamamında 4.5 milyar liralık vergi kaybı tespit edilirken, bu yılın sadece 9 ayında söz konusu rakam 5.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Ayrıca, ortaya çıkan tabloya bakıldığında, söz konusu tutarların, yılın sonu itibariyle daha da artması bekleniyor” diye konuştu.

15 ANA BAŞLIKTA DENETİM

Vergi Denetim Kurulu Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlıkları’nda “kayıtdışılıkla mücadele” çerçevesinde 15 ana başlık altında araştırma ve inceleme yapıldı. İnceleme yapılan ve devam eden alanlar/sektörler şöyle:

KDV ’de yaşanan kayıtdışı, İthalat ve ihracatta yüksek gösterilen bedeller, İnşaat sektöründe görülen kayıtdışı, Kaçak akaryakıt sektörü, Franchising sözleşmeleri, Haksız KDV iadesi alarak kamuyu zarara uğratanlar, Turizm acenteleri, İmtiyaz ve işletme hakkı devir sözleşmelerinin vergi kanunları karşısındaki durumları, Tefeciler, Gözlük sektörü, Elektrik dağıtımı sektörü, Factoring şirketleri, Kaçak çay, Antrepo rejimi kapsamında yapılan ticaret, Gümrük Müşavirliği ile yetkilendirilmiş müşavirliklerin faaliyet gösterdiği alanlarda neden olunabilecek muhtemel vergi kayıp ve kaçağının tespiti.

YOĞUN DENETİM YAPILAN SEKTÖRLER

10 numara yağ.
Lüks araç.
ÖTV’siz jet yakıtının teslimi.
Deniz taşıtlarına ÖTV’siz yakıt teslimi.
Dökme gazın otogaz olarak kullanımı.
Sigara kaçakçılığı ile mücadele.
Sıfır ÖTV’li aerosol üretiminde kullanılan LPG.

ÖNCEKİ HABERLER
Merkez ek sıklaştırmaya gitti
Evinde kaybetmiyor
Meksika'dan ABD'nin casusluk iddialarına sert tepki
Katolik kilisesi müslümanlara satıldı
Ahmet Taner Kışlalı anılıyor
65 yaş üstü yasaklar neler saat kaçta dışarı çıkılıyor?
Yorumlar 1 yorum