BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

Mahçupyan: AK Parti'ye üst akıl değil Erdoğan kaybettirdi!

AK Parti'nin seçim öncesi ve sonrası seslendirdiği "üst akıl" iddiasını inandırıcı bulmayan Etyen Mahçupyan, oy kaybının sebebinin Erdoğan'ın Kürtleri rencide etmesi olduğunu yazdı.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fahri danışmanlığını yapan Akşam yazarı Etyen Mahçupyan, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin yaşadığı oy kaybına ilişkin, iktidar çevrelerinde yoğun şekilde seslendirilen "üst akıl" söylemi ve komplo teorilerini çöpe attı.

“Sıradan ve kafası çalışan milyonlarca takipçinize kendilerini aldatmalarını tavsiye edemezsiniz. Bu sizin sahiciliğinize de samimiyetinize de zarar verir” diyen Mahçupyan, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzünden oy kaybettiğini iddia etti. Akşam yazarı, “başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir. Eğer AKP’nin 5 puanlık Kürt seçmeni tavır değiştirmeseydi belki de HDP barajı geçemeyecekti. Ve de eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de o 5 puan gitmeyecekti” diye yazdı.

İşte Mahçupyan'ın yazısındaki ilgili bölüm:

Sahicilik ve samimiyet topluma yöneldiğinde duygu, ideal ve iradeyi gerçeklikle buluşturan ve inandırıcı kılan kanallar açar.  Dolayısıyla liderliğin sürmesi söz konusu gerçeklikle bağın kopmamasını gerektirir. Bu ise liderin ‘insan’ olduğunun, yani yanlış yapabileceğinin kabulünü ima eder. İster kişi ister parti olsun, kendi yanlışını kabul edemeyen birilerinin peşinden ne kadar gidebilirsiniz? Aksine yaptığı yanlışı görüp bunu içselleştirebilen siyasi oluşumlar ve liderler takipçilerini bir sonraki ufka taşıma meşruiyetini de kendiliğinden kazanırlar.

Haziran seçimlerinde AKP 9 puan kaybetti… Bunun sorumlusu herhangi bir ‘üst akıl’ değil. AKP’nin başarısını istemeyen bir hatta birkaç odak olabilir ve bunda şaşıracak bir şey de yok. Ama başarının da başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir. Eğer AKP’nin 5 puanlık Kürt seçmeni tavır değiştirmeseydi belki de HDP barajı geçemeyecekti. Ve de eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de o 5 puan gitmeyecekti. Erdoğan’ın stratejisinin bir anlamı vardı… Ama bir sonucu da oldu ve bu beklenen büyük sonuca hizmet etmedi.  Gerçekler basit olduğunda onlardan kaçmanın maliyeti de daha yüksek olur. Çünkü sıradan ve kafası çalışan milyonlarca takipçinize kendilerini aldatmalarını tavsiye edemezsiniz. Bu sizin sahiciliğinize de samimiyetinize de zarar verir. Oysa bu toplumun hem parti hem lider düzeyinde bu özelliklere büyük bir açlığı, ihtiyacı var ve halen bu boşluğu doldurma potansiyeli olan tek parti AKP, lider de Erdoğan…