BIST 9.248
DOLAR 31,15
EURO 33,84
ALTIN 2.039,78
HABER /  GÜNCEL

Korkutan açıklama! IŞİD Türkiye'ye saldırabilir!

CNN Türk'te yayınlanan "Hafta Sonu Keyfi" programına konuk olan Gazeteci Prof. Dr. Ahmet İnsel, Hakan Çelik'e gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Tükiye'nin IŞİD tehditi  altında olduğunu söyleyen İnsel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye girmesinin doğru olmayacağını belirtti.

"IŞİD'in Türkiye'yi doğrudan hedef alması mümkün. IŞİD her yere saldırabilir. Dikkat edin artık Müslüman veya değil diye ayırım yapmıyorlar. Kendisine en yakın Kuveyt'teki Şii Camisini bombaladılar, çok sayıda insan öldü. Tunus'ta saldırı yaptılar, bir intihar bombacısı kendini patlattığında orada kim var bakmadan bir çok insanın ölümüne sebep oluyorlar. Diyarbakır'da da yapıldı bu, buradaki bombayı patlatan Adıyaman kökenli Suriye'ye gitmiş, IŞİD çerçevesinde savaşmış ve Diyarbakır'a gelip bu bombayı koymuş bir kişi"

TSK SURİYE'YE GİRMEMELİ

"Türkiye kendi sınırında olan bir yere angaje oldu, en tehlikelisidir. Yani yurt dışından, Amerika'dan gelip Suriye'yi bombalasanız tamam bu uluslararası hukuk açısından sorundur falan ama size sıçraması çok daha uzak bir ihtimaldir. Siz sınırınızda olan bir yere müdahale ederseniz orası aynı zamanda sizin için sürekli bir çıban başı olarak geri dönecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye girdiğini düşünelim, orada bir çatışmanın başladığını düşünelim, Suriye'den Türkiye'ye asker cenazelerinin geldiğini düşünelim, aynı 2003'te Irak'ta müdahale edilmesine karşı çıktığımız gibi  karşı çıkmamız gereken bir durumdayız. Girdiğiniz yerden nasıl çıkacaksınız? Burası 6 ay sonra çıkarız diyebileceğiniz bir yer değil, oraya girdiğiniz andan itibaren belki yıllarca devam edecek bir sorunun parçası haline geleceksiniz"