BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 498,66
HABER /  SAĞLIK

Lenfödem nedir ölümcül tehlikesi var mıdır?

Dr. Beyhan Yenerkol, erken tanı ve tedavinin lenfödemin ilerlemesini önlemek açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Abone ol

Lenfödemin doğuştan olabildiği gibi sonradan hastalık veya operasyonları takiben de meydana gelebildiğine değinen Yenerkol, hastalık hakkında uyarılarda bulundu.

Lenfödemin, dolaşımın bozulması sonucu proteinden zengin sıvının cilt ve cilt altı dokuda birikmesi olduğunu söyleyen Yenerkor, "Lenfödem hastalığında kol veya bacak şişer, ağırlaşır ve ağrı oluşur. Kontrol altına alınamazsa enfeksiyon ataklarına yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Erken dönemde tanı konulmazsa tedavisi zordur." dedi.

Özellikle meme kanseri nedeniyle koltuk altında bulunan lenf nodları operasyonla temizlenmiş ve radyoterapi görmüş hastalar yüksek risk altındadır. Lenfödemde kozmetik açıdan deformiteler, kol ya da bacaktaki ağırlık ve ağrı nedeniyle günlük aktivitelerin zor yapılması psikolojik açıdan da bazı bozukluklara yol açabilir. Hastanın yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Hastaların bu konuda bilgilendirilmesi, erken tanı ve tedavi, lenfödemin ilerlemesini önlemek açısından oldukça önemlidir" ifadelerini kullandı. 

Lenfödem tedavisinde hangi yöntemler uygulanır? 
Lenfödem tedavisinde nelerin uygulandığına da değinen Yenerkol, “Bandajlama, elle yapılan lenfatik direnaj masajı,egzersiz,deri bakımı ve hasta eğitimi son yıllarda önerilen tedavi yaklaşımıdır" dedi. 

Tedavisi nasıl yapılır?
“Tedavi temel olarak 2 fazdan oluşur“ diyen Yenerkol, ifadelerine şöyle devam etti:

1'inci faz; ödemin boşaltıldığı fazdır. Günlük olarak elle yapılan lenfatik direnaj masajı, cilt bakımı ve egzersizden oluşur. Elle yapılan lenf boşaltma masajı lenf hareketlerini arttırarak lenf sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Tedaviden önce değerlendirme yapılması gerekir. Değerlendirmede hastanın cildinde ameliyat izi, radyoterapiye bağlı bozukluklar ya da lenf akışını etkileyecek herhangi bir durum olup olmadığı, hangi lenf nodlarının etkilendiği önemlidir. Bütün bunlar hangi lenf yollarını kullanacağımızı belirler. Ödem nedeniyle cildin nemi azalmıştır. Hasta düzenli olarak cilt bakımı yapmalıdır. Lenfödemde kullanılan bandaj hücreler arası basıncı arttırarak ödemin geri dönüşüne yardımcı olur. Egzersiz ile bandajın etkisini arttırıcı olarak kas eklem pompası aktive edilir ve ödemin daha hızlı boşaltımı desteklenir.

İkinci faz; bu faz hasta için koruma dönemidir. Ödemin geri dönüşünü engellemek için hastaya kendi direnaj yapacağı lenf direnaj masajı öğretilir. Korumak için hastaya özel tasarlanan bası giysisinin kullanılması gerekmektedir. Bu giysi 6-12 ayda bir yenilenmelidir. Unutulmamalı ki lenfödem kronik bir hastalıktır. Tedavisi yaşam boyu devam etmektedir." 

ÖNCEKİ HABERLER
Türksat duyurdu! 'Model Uydu Yarışması'na rekor başvuru
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kova Burcu Hande Kazanova Haftalık Burç yorumları
Albayrak: Bu sene de şampiyon olacağız
1300 yolculu gemide kırmızı alarm
Amasya'da uçurumdan düşen genç kız şoke etti
Bakan Soylu: Şah damarlarını kestik
İskenderpaşa Cemaati seçim kararını açıkladı!
Türkiye'nin gündemine oturan taksici hakkında karar
HDP’ye Diyarbakır'da boş miting alanı sürprizi
Yorumlar