BIST 7.979
DOLAR 28,91
EURO 31,21
ALTIN 1.885,27
HABER /  GÜNCEL

Kuzey Kore, Güney Kore sınırında tatbikat yapacak

Kuzey Kore, Güney Kore'yi ihtilaflı sınır bölgesinde bugün askeri tatbikat yapacağı konusunda uyardı. Son tatbikat sonucunda iki ülke karşılıklı topçu ateşi açmıştı.

Abone ol

Kuzey Kore, Güney Kore’yle ihtilaflı olduğu sınırda Salı günü askeri tatbikat yapacak. Açıklama Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Tatbikatın gerçekleşeceği alan iki devlet arasında iplerin gerildiği nokta.

Mart ayı sonunda Kuzey Kore’nin yaptığı benzer bir tatbikat sonucunda iki ülke karşılıklı olarak yüzlerce tur topçu ateşi açmıştı.

Bir savunma bakanlığı yetkilisi AFP haber ajansına “Kuzey bizi bugün (sınırın) kuzeyinde Yeonpyeong ve Baengnyeong adalarının yakınında askeri tatbikat olacağına dair uyardı,” dedi.

Bu iki ada da, iki ülke arasındaki gerilimin sıcak noktalarından. 2010 yılı Kasım ayında Kuzey Kore Yeonpyeong’I top ateşine tutmuştu. Güney Kore’ye cevaben yapıldığı söylenen saldırıda iki denizci ve iki sivil hayatını kaybetmişti.

2010 yılının daha önceki aylarında ise bir Güney Kore savaş gemisi Baengnyeong yakınlarında batmış, 46 kişi hayatını kaybetmişti. Seul Pyongyang’ın gemiye torpido attırdığını iddia etmiş, ancak Kuzey Kore olayla ilgisinin olmadığını söylemişti.

Güney Kore: Ordumuz hazır

Güney Kore yetkilileri tatbikatı yakından izleyeceklerini ve ordularının “tam anlamı ile hazır” olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore lideri Pyongyang yönetimi bir ay içerisinde ikinci kez bu tür bir etkinlikte bulunacak.

Son tatbikat uyarısı uydu fotoğraflarının Kuzey Kore’nin nükleer tesislerinde hareketlilik tespit ettiği bir döneme denk geldi.

Güney Kore ordusu Kuzey’in Punggye-ri nükleer test alanında “çokça hareketlilik” tespit ettiğini söylemişti.

Eğer Kuzey Kore nükleer bir test gerçekleştirirse bu, 2006, 2009 ve 2013’teki testlerden sonra dördüncü olacak.

Birleşmiş Milletler 2006 yılında Kuzey Kore’yi nükleer test yapmaktan men etmişti.

Bugün yapılması beklenen yangın tatbikatı aynı zamanda ABD Başkanı Obama’nın geçen hafta Güney Kore’ye düzenlediği ziyaretten sonraya denk geliyor.

Birleşmiş Milletler Kore Savaşı’ndan sonra batıdaki sınırını çizdi, ancak Kuzey Kore bu sınırı hiç tanımadı.