HABER /  EKONOMİ

Kurban bayramı tatili uzatılsın diyorlar! Turizmciler tatile kilitlendi

Anadolu Ajansı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla beraber turizmciler bayram tatilinin uzatılmasına kilitlendi. Hareketli bir tatil sezonu geçiren turizmciler, bayram tatilinin uzatılmasını istiyor.

Yaz tatili olması sebebiyle yerli turizmde ciddi bir hareketliliğin bulunduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bu hareketliliğin üstüne bir de bayram eklenince otel dolulukları anlamında gerçekten güzel bir dönem geçirilecek." dedi.

Türkiye'de hem yerli hem de yabancı turistin talebi turizm sektörünü canlandırırken, bu talebe Kurban Bayramı tatilinin de eklenmesi turizmcilerin yüzünü güldürüyor.

Otel doluluk oranları yüksek
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bağlıkaya, Türkiye'nin şu anda turizmde yüksek sezonu yaşadığını belirterek, yabancı ziyaretçi talebinin oldukça yüksek olduğunu, otel ve bölge doluluklarının oldukça iyi gittiğini söyledi. Yaz tatili olması sebebiyle yerli turizmde de ciddi bir hareketlilik bulunduğunu ifade eden Bağlıkaya, bu hareketliliğin üstüne bir de bayram tatili eklenince otel dolulukları anlamında gerçekten güzel bir dönem geçirileceğini kaydetti. 

Yurt dışı turlarda da artış var
Firuz Bağlıkaya, yalnızca Ege, Akdeniz bölgeleri değil, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde de hareketliliğin olduğunu vurgulayarak, "Kültür turlarında çok ciddi bir artış var. Dövizin normalleşmesiyle birlikte yurt dışı turlarda da artış var. Türkiye genel anlamda bakıldığında güzel bir turizm sezonu geçiriyor. İnşallah huzur ve güven ortamı devam ettiği sürece yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

"Turizmcileri olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum"
Seyahat acenteleri açısından tatilin birleştirilip birleştirilmemesinden çok, zamanında birleştirilmesinin önem taşıdığını anlatan Bağlıkaya, "Erkenden birleştirme işlemleri tamamlanıp bu tür kararlar verilirse seyahat acenteleri de buna göre tur programları düzenler. Kurban Bayramı ile ilgili bir düzenleme yapılmayacak gibi gözüküyor. Ama zaten hem yüksek sezon hem de yeteri kadar tatil günü var, ben turizmcileri olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum." şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Milyonlarca sürücü LPG’li araçları için karar bekliyor
CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz'dan S-400 yorumu: ABD ilave yaptırım kararı alırsa...
Kurban bayramı 9 gün oldu mu resmi açıklama haberi
Daimler ve Bosch’un 'otomatik vale sistemi' yetkililerden onay aldı
Kızıldeniz'de 'yüzen bomba': Patlarsa 1 milyon varilden fazla petrol denize karışacak
3 aylar nedir 3 aylar önemi ve faziletleri Diyanet açıklaması
Yorumlar 1 yorum