BIST 116.842
DOLAR 6,86
EURO 7,71
ALTIN 391,94
HABER /  GÜNCEL

Kurban Bayramı 2020 ne zaman başlıyor arefe hangi gün?

Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği Kurban Bayramı 2020 yılında ne zaman başlayacak araştırması başladı. Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. 30 Temmuz perşembe Kurban Bayramı Arifesi olacak.

Abone ol

Ramazan ayı ne zaman 2020, Ramazan ne zaman başlıyor araştırmaları başladı. Müslüman aleminin sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayına az bir zaman kaldı. Ramazan'ın habercisi olan 3 aylar 25 Şubat'ta Recep ayı ile başlayacak. Ramazan ayı ise 24 Nisan'da başlayacak. 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

2020 Ramazan ayı ne zaman başlayacak: 

İslam dünyasının sabırsızlıkla beklediği mübarek Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2020 yılında 24 Nisan'da başlayacak ve 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

Ramazan Bayramı tarihleri

23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi

24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün
25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün
26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün

Ramazan ayının önemi ve faziletleri

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

"Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar"

Kurban bayramı ne zaman: Kurban ibadetinin yerine getirildiği Kurban Bayramı Hicri takvimde Zilhicce ayının 10'unda kutlanıyor. 2020 miladi takvime göre 31 Temmuz cuma günü başlıyor.

*30 Temmuz perşembe Kurban Bayramı Arifesi

*31 Temmuz cuma Kurban Bayramı 1.gün

*1 Ağustos cumartesi Kurban Bayramı 2.gün

*2 Ağustos pazar Kurban Bayramı 3.gün

*3 Ağustos pazartesi Kurban Bayramı 4.gün

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaraylı Ömer Bayram'ın acı günü
Alara Bozbey kaç yaşında Ata Demirer'in sevgilisi kimdir?
Bu kadarıda pes doğrusu! Torbacı fiyat listesini yanlışlıkla polise gönderdi
Ramazan Bayramı ne zaman 2020 bayram tatili kaç gün olacak?
Google tarihinde bir ilk yaşandı! YouTube'dan elde ettiği geliri açıkladı
Deniz Bulutsuz Ozan Güven şiddet ifşası olay! Evden çıkmama izin vermedi
Yorumlar