BIST 1.096
DOLAR 7,67
EURO 8,98
ALTIN 469,32
HABER /  GÜNCEL

Koronavirüs Ankara'da azalacak İstanbul'da artacak! Sonbahar alarmı verildi

ANKARA'da yaşayanlar için sevindirici İstanbul'da yaşayanlar için ürkütücü haber... Sonbahar aylarıyla birlikte özellikle büyükşehirlerde Covid-19 vakalarında artış bekleniyor. Tahminlere göre Ankara’da sayılar azalırken, İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde artacak.

Abone ol

Sonbahar aylarının gelmesiyle koronavirüs tablosundaki rakamlar tırmanmayı sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı özellikle büyükşehirlerde koronavirüsle mücadele için peş peşe koordinasyon toplantıları yapıyor. İkinci dalga önlemlerinin masaya yatırıldığı toplantılarda, ilk etapta yasaklar yerine denetimlere ağırlık verilmesi, ceza sisteminin uygulanması gündeme getirildi. Cezaların tahsilinde sorun yaşanacağına ilişkin görüşler üzerine formüller geliştirildi. Büyükşehirlerde, apartman içi ve site içi görüşmelerin önlenmesi için çalışma yapılıyor. Özellikle yaz aylarını farklı kentlerde geçirenlerin, temasının kesilmesinin doğru olacağı değerlendiriliyor.

Doğu illerinde gerileme bekleniyor

Yapılan toplantılarda, yaz hareketliliğinin sona ermesiyle birlikte, taşra kentleri ile doğu illerindeki vakalarda gerileme beklendiği, büyükşehir ve metropollerde artış görüleceği ifade ediliyor.

Ankara'da vakalar neden arttı?

Ankara’daki vaka sayısının İstanbul’dan önce yükselişe geçmesinin, kamuda çalışanların sınırlı olan izinleri kullanarak erken dönmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Ankara azalacak, İstanbul'da patlayacak

Bu nedenle de Ankara’daki vakaların eylül sonunda inişe geçeceği, ekim başında ise İstanbul ve Marmara’da artış görüleceği sanılıyor.

Sokağa çıkma yasağı var mı?

İzolasyon kararına uymayanlar için denetimlerin ve cezaların arttırılması planlanıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları dahil, diğer yasaklar şu aşamada düşünülmüyor. İleride gelişmelere göre konu değerlendirilecek.

İki tehlikeli grup için yeni formül...

Çalışmalarda, 65 yaş üstü ile gençleri bir araya getirmemek için formül aranıyor. Gençlerin virüsü taşıma oranlarının, 65 yaş üstünde ise ölüm ve yoğun bakıma ihtiyaç oranlarının çok yüksek olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, iki yaş grubunun birbiriyle olan temasının kesilmesi, farklı saat uygulamasına gidilmesi, banka, PTT, market gibi alanların farklı saatlerde kullanılması öneriliyor. 

GRİP VE KORONAVİRÜS ÇOK KARIŞACAK

DİCLE Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve CovId-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, koronavirüs, grip ve nezlenin 3 farklı virüsün neden olduğu enfeksiyonlar olduğunu ve özellikle grip ve koronavirüsün birbirine karıştırılabildiğini söyledi. Özellikle eylül ve ekim ayı ile birlikte artık grip mevsiminin de başladığına dikkat çeken Tekin, “Ateş, öksürük, yaygın vücut ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı ikisinde de olabilecek semptomlar ama koronavirüsü gripten ayıran temel özellik solunum sıkıntısı olması. İki hastalığın ayırımını yapabilmemiz için laboratuvar testlerine ihtiyacımız oluyor” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi! Hangi illerde 65 yaş üstüne yasak var? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İsrail ilk ülke oldu: Ülke çapında yeniden karantina kararı
Berat Albayrak 'üreticilerimizin eline emeğine sağlık' deyip son rakamları paylaştı
Rasim Ozan Kütahyalı aslen nereli yaşı eşi Nagehan Alçı ve çocukları kimdir?
TÜİK Sanayi üretimiyle ilgili kritik verileri açıkladı
Fenerbahçe'den ayrılan Tolgay Arslan, Udinese ile anlaşma sağlandı
Liseler açılır mı 2020 MEB 9. 10. sınıflar ne zaman açılacak?
Yorumlar 3 yorum