BIST 1.531
DOLAR 7,43
EURO 8,96
ALTIN 408,20
HABER /  EKONOMİ

Korona yasakları nedeniyle kapatılan işyerlerine müjde! Vergi ödemeleri ertelendi

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında kapatılan iş yerleri için mücbir sebep kararı alındı. Bu işletmelerin vergi ödemeleri ertelendi.

Abone ol

Pandemi tedbirleri kapsamında kapatılan işyerleri için mücbir sebep kararı alınırken, bu işletmelerin vergi ödemeleri ertelendi. Karar 1 Aralık 2020'den itibaren geçerli olurken, bu işletmeler mücbir sebep hali kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde pandemi döneminde faaliyetlerine ara veren veya durdurulan iş yerleriyle ilgili önemli bir karar yer aldı.

İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesine - faaliyetlerinin tamamen durdurulmasına karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde mücbir sebep ilan edildi. İşletmeler mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak.

Hazine Bakanı Lütfi Elvan'dan açıklama geldi

HAZİNE ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen mükelleflerin vergilerini bugün yayımlanan tebliğ ile ertelediklerini duyurdu. Bakan Elvan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini bugün yayınladığımız tebliğ ile erteledik. Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükelleflerimizi 1 Aralık 2020 itibariyle mücbir sebep kapsamına aldık. Bahse konu mükellefler tarafından mücbir sebep döneminde verilmesi gereken katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin beyan ve bunlara ilişkin ödeme süreleri mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ncı günü sonuna kadar uzatıldı" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde komşular ihbar etti suçüstü yakalandılar
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Bursa'da lodosun etkisiyle bir evin çatısı uçtu
Trükiye gazetesi yazarı Fatih Selek'ten ODATV'nin fitne haberine tepki
2021 trafik sigortası fiyatları! Hangi ilde kaç lira oldu en yüksek 4 bin 65 en düşük 327 lira
Osmaniye'de eşini dövdüğü iddia edilen koca mahalleli tarafından darp edildi
Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador'un Kovid-19 testi pozitif çıktı
Çin'den sipariş edilen Kovid-19 aşılarının ikinci partisini taşıyan uçak Türkiye'ye geldi
İlyas Salman'dan skandal Erdoğan yorumu
Aşı krizi büyüyor! AB ülkeleri dava açabilir
Yorumlar 4 yorum