BIST 1.981
DOLAR 13,58
EURO 15,34
ALTIN 782,71
HABER /  SEÇİM

Komünist başkanın ilk icraatı

Çiçeği burnunda Başkan Mehmet Fatih Maçoğlu, göreve geldiği gün ilk iş olarak elektrik ve su fiyatlarına bir düzenleme getirecek.

Abone ol

30 Mart yerel seçimlerinde Tunceli'nin Ovacık ilçesinde Türkiye Kominist Partisi'nden Mehmet Fatih Maçoğlu'nun seçimi kazanması büyük ses getirdi.

Seçildikten sonra ilk iş olarak su ve ulaşımda indirim yapmayı hedefleyen Maçoğlu, maaşının bir kısmını da öğrencilere burs verecek.

30 Mart yerel seçimlerinin üzerinde en çok konuşulan konularından biri ilk defa adında komünist olan bir partinin, Türkiye Komünist Partisi'nin Tunceli'nin Ovacık ilçesinde belediye başkanlığı seçimini kazanması oldu.

Vatan gazetesinin haberine göre, Tunceli varlığını siyaset ile ifade eden bir kent. Devletin Dersim'i Tunceli yapmasından bu yana hep en sıkı güvenlik rejiminin muhatabı olan Kent için siyaset, gündelik hayatın önemli bir parçası. "İlk komünist belediye başkanı" Mehmet Fatih Maçoğlu, Tunceli ve sol siyaset ilişkisini "Sol siyaset burada kültür haline gelmiş. Burada Alevi kimliği Alevilere yönelik ayrımcı uygulamalar yüzünden bazen öne çıkıyor. Ama burada yaşamın her yönü idelojidir, siyasallaşmadır" sözleriyle anlatıyor.

KARADENİZ TÜRKÜLERİNİ SEVERİM

25 yıl sağlık memurluğu yaptım. Tunceli DevletHastanesi'nde acil serviste çalışıyordum. Laborantlık ve 2 yıllık Veterinerlik bölümlerini de bitirdim. Sevilmemin bir nedeni de hastaların evine gidip ücret almadan iğne vuruyor, pansuman yapıyor ve serum takıyordum. Evliyim, 2 kızım var. Eşim ev çalışanı. Bir kızım İstanbul'da hemşire, biri Fen Lisesi'nde okuyor. Doğada gezmeyi çok seviyorum. Balık tutmayı çok severdim ama Munzur'da balık azaldığı için tutmama kararı aldık. Eski futbolcuyum. 3. Lig'de Bingöl Gençspor'da oynadım. Konya'da ve Tunceli'de amatör ligde oynadım. Atletizmde de Türkiye derecelerim var. Karadeniz'e özel bir düşkünlüğüm var. En çok Karadeniz türkülerini severim. Kazım Koyuncu'yu, Grup Munzur ve Grup Yorum'u dinlerim. Özgün müzik yani daha çok...

KOMÜNİST BELEDİYENİN FARKI NE OLACAK?

Komünist belediyenin farkı ne olacak? En önemli iddiamız halkın kendini yönetmesi. Devrimci halk meclisleri, mahalle komiteleri, gençlik komisyonları ve kadın komisyonlarından oluşacak. Belediye başkanı burada bir koordinatör ya da bir memur olacak. Halk meclislerinde, muhtarlar , toplumun ileri gelenleri, dileyen kamu kuruluşları, partiler, dernekler vs yer alacak. 20-30 kişi arasında bir meclis oluşturulacak. Bunu ilk 6-7 ayda hayata geçirmemiz gerekiyor. Çünkü 3 yıl içinde bu sistem tam kurumsallaşmazsa halkın oyunu geri çekerek bizi belediye başkanlığından alma hakkına sahip olduğuna dair söz verdik.

Biz hiçbir proje sözü vermedik. Zaten halkın da bize ne yapacağımızdan çok, ne yapmamamız gerektiği konusunda önerileri vardı. 'Yalan söylemeyin, adam kayırmayın, grupçuluk yapmayın, belediyenin bütçesini şeffaf olarak topluma açın' dediler.

MAKAM ARACI YATACAK

Belediyenin önündeki makam aracı yerine kendi özel aracını kullanmayı tercih eden ve zorunlu olmadıkça makam aracını kullanmayacağını söyleyen Maçoğlu, maaşının bir kısmını da öğrencilere burs verecek.

seçim sonuçları 2014.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Yanardağ, 10 km lav püskürttü
Yanardağ, 10 km lav püskürttü
Kayıp Pamir'den kötü haber SON DAKİKA
Kayıp Pamir'den kötü haber SON DAKİKA
CHP'nin Türkiye partisi olmadığının kanıtı!
CHP'nin Türkiye partisi olmadığının kanıtı!
KCK'dan Erdoğan'a tehdit gibi uyarı
KCK'dan Erdoğan'a tehdit gibi uyarı
Ankara'da merak uyandıran görüşme
Ankara'da merak uyandıran görüşme
Oyların yeniden sayıldığı Ağrı'da olaylar çıktı
Oyların yeniden sayıldığı Ağrı'da olaylar çıktı
Kiliselerin halılarına bile dokunmadı
Kiliselerin halılarına bile dokunmadı
Kayıp uçağı arayan Çin gemisi 'sinyal buldu'
Kayıp uçağı arayan Çin gemisi 'sinyal buldu'
Gökçek mazbatasını aldı SON DAKİKA
Gökçek mazbatasını aldı SON DAKİKA
Ege Denizi'nde iki gemi çarpıştı
Ege Denizi'nde iki gemi çarpıştı