BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  EKONOMİ

Kıdem tazminatı kalkıyor mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TRT Türk’de Görüş Farkı kıdem tazminatı ve taşeron sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Abone ol

TRT Türk’de katıldığı “Görüş Farkı” programında Ömer Şahin’in sorularını cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron sistemi ve kıdem tazminatına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Çelik, “Bizim mutfaktaki çalışmamıza göre madende , çok tehlikeli işlerde alt işverenin çalıştırılmaması gerekiyor. Güvenlik,yemek gibi yardımcı hizmetlerde alt işveren konusu olacak.Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’na kadar alt işveren konusuna son noktayı koymayı düşünüyoruz” dedi.

Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısında taşeron işçi sorununa son nokta konulabileceğini açıkladı. “Taşeron” sistemini bütün olarak yasaklamanın zorluğuna da işaret eden Çelik “Madende bunu yasaklamak kolay. Peki inşaatta bunu nasıl yapacaksınız? İşin zorluğu buradan geliyor” diye ekledi.

Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısında taşeron işçiler ve kıdem tazminatı konusunun bir bütün olarak ele alınacağını vurgulayan Çelik, şunları söyledi:”Milyonlarca işçi tarafından aslında hak edilmesine rağmen tazminat alamıyor işçilerimiz. Alt işveren işçisi(taşeron) 12 ay çalışmadığı için tazminat hak edemiyor. Buradaki haksızlık giderilecek. Çıkış yolunu mutlaka bulmak zorundayız. Özel sektörde , kamuda alt işveren uygulaması nasıl olacak?Kamu hangi alanlarda alt işvereni çalıştırabilecek? Bunları çalışmamıza son şeklini verip Bakanlar Kurulu’na arz edeceğiz. Oradan alacağımız takviyeler ve sosyal tarafların görüşleriyle son noktayı koyacağız. Tazminat oranı ne olacak bunları mutlaka halledeceğiz. Kıdem tazminatı mutlaka fona dönüşmelidir”