BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Kıdem Tazminatı düzenlemesi 'şimdilik' ertelendi!

Hem işçi kesiminin hem de işverenin itiraz ettiği kıdem tazminatı değişikliği “torba yasa önerisi”nden şimdilik çıkarıldı. Ancak 25 yaş altı ile 50 yaş üstünü kıdemden uzaklaştıracak esnek çalışma düzenlemesinin pakette yer alacağı belirtiliyor.

Abone ol

Hükûmet, “istihdam kalkanı paketi” olarak adlandırılan “torba yasa önerisini” bu hafta TBMM’ye sunacak. Daha önce paketin içerisinde kıdem tazminatı değişikliği de vardı. Ancak işçi ve işveren örgütlerinin itirazları üzerine kıdem düzenlemesinin “torba öneriden” çıkarıldığı öğrenildi. Bu konuda işçi ve işveren örgütleri arasında uzlaşma yok.

Hükümet, işçi ve işveren örgütlerinden kendi aralarında değerlendirme yapmalarını ve önerilerini sunmalarını istedi. Cumhurbaşkanlığı’nda son yapılan toplantıda hükûmet kıdem tazminatı değişikliği konusunda kararlılığını dile getirdi. Meclis’in temmuzda tatile girmesi bekleniyor. Bu nedenle kıdem tazminatı değişikliğinin ekim ayında, Meclis açıldıktan sonra, yeniden gündeme getirileceği dile getiriliyor.

Hükûmet, kıdem tazminatını fona dönüştürerek Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin bir parçası yapma hazırlığını erteledi ancak bu hafta Meclis’e gelecek pakette 25 yaş altı ile 50 yaş üstü çalışanlar için düzenleme olması bekleniyor. 25 yaş altı ile 50 yaş üstüne esnek, kısmi zamanlı çalışma getirilecek.  “Belirli süreli iş sözleşmesi”nin kararlaştırılan sürenin dolmasıyla kendiliğinden sona ermesi hali, kıdem tazminatı ödenmesini gerektiren haller arasında sayılmıyor. Bu nedenle de kıdem tazminatı ödenmiyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'daki aşk New York Times'e haber oldu!
Bursa'da 'Kurtarın' diye cama vurdu! Yatalak kadının feci ölümü
Ankara’da kaçak pavyona baskın! Alem yapan 36 kişiye 113 bin TL ceza
İzmir'de AVM'de kavga izlemek için 'sosyal mesafe' kuralını hiçe saydılar
Berat Albayrak'ın babası Sadık Albayrak 1850 metrede Robinson Crusoe hayatı yaşıyor
Önce bekçiyi ezdi, sonra gözaltına alınmamak için polisin ayağını kırdı
Trump'ın görevden aldığı Halkbank davası savcısı Berman istifa etti!
Özçekim uğruna canından oluyordu! Metrelerce yükseklikten düştü
Edremit'te otomobil cayır cayır yandı
Azerbaycan'da Covid-19 vaka sayısı 12 bini geçti
Yorumlar