BIST 10.471
DOLAR 32,81
EURO 35,19
ALTIN 2.452,53
HABER /  DÜNYA

Katil Sırp komutan yargı karşısında

Savaş suçundan tutuklu bulunan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'in geçen ay yaz tatilinden dolayı ara verilen yargılanmasına devam edildi.

Abone ol

Bir ay aradan sonra Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde hakim karşısına çıkarılan Mladiç'in duruşmasında, iddianamede yer alan tanıkların dinlenmesine devam edildi. Bugünkü duruşmada savaş döneminde bölgede görev yapan Hollandalı gazeteci Aernout van Lynden dinlendi.

Saraybosna'da 1992-1994 yılları arasında İngiliz televizyon kanalı Sky Nieuws adına görev yapan Van Lynden, tanık olduklarını anlattı.

Mladiç ile 1992 yılında röportaj da yapan Van Lynden, açlıkla mücadele eden Bosnalı Müslümanların topçu ve keskin nişancıların ateşine hedef olduğunu gördüğünü anlattı.

Savcılar ayrıca mahkemede, Van Lynden'in savaş bölgesinde yaptığı röportajları içeren bir film de gösterdi.

İşlediği 11 ayrı savaş suçundan dolayı yargılanan eski Sırp generalin duruşmasında şimdiye kadar, Bosnalı Elvedin Pasiç, Bosna Savaşı sırasında BM Barış Gücü adına bölgede görev yapan David Harland ve Hollanda askeri birliği Dutchbat'ta görevli Albay Eelco Koster de tanık olarak dinlendi.

Mayıs ayında başlayan dava kapsamında savcıların hazırladığı iddianamede yer alan tanıklardan yaklaşık 400 kadarının daha dinlenmesi bekleniyor.

Eski Sırp general, ''Bosna Savaşı sırasında sivillere karşı suç işlemek, Srebrenitsa katliamında soykırım yapmak ve masum sivilleri öldürtmek'' gibi suçlardan yargılanıyor. Binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mladiç, bölgede etnik temizlik yapmakla da suçlanıyor.

Lahey'deki Scheveningen Hapishanesi'nde kalan Mladiç, suçlamaları reddediyor.