BIST 1.431
DOLAR 8,61
EURO 10,33
ALTIN 506,44
HABER /  EKONOMİ

KARDEMİR’den yerli otomobile yerli çelik

Otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulan yerli çelik Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ. tarafından karşılanacak. 

Abone ol

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil prototipinin bu yıl sonuna kadar hazır olacağını ve 2022 yılında da yerli otomobilin yollara çıkmasının planlandığını açıkladı.

Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek üzere bir araya gelen ortak girişim grubunun çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bakan Varank, projenin tüm sektörlerde değişime neden olacağını kaydetti.

AR-GE faaliyetlerine hız verdi

O değişimlerden birinin yaşandığı KARDEMİR otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu çelik kalitelerini üretmek için AR-GE faaliyetlerine hız verdi. 

Konu ile ilgili açıklama yapan KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan,“Bilindiği gibi şirketimiz üretimde katma değeri yüksek ürünlere yönelerek farklı sektörlere çelik kaliteleri sunmaktadır. Makine imalat sektörü için çok farklı çelik kaliteleri üretiyoruz.

''Yerlilik payının artırılmasına katkı sunmak istiyoruz''

Ayrıca, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu çelik kalitelerini üretebilmek için şirketimiz bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Sektördeki birçok kuruluş ile görüşmelerimiz devam ediyor ve savunma sanayimiz için de çelik üreterek bu alandaki yerlilik payının artırılmasına katkı sunmak istiyoruz” dedi.

“Otomotiv sanayi içinde şirketimizde bir çalışma grubu oluşturduk” 

Cumhuriyetin 100. yıl hedefleri içerisinde en önemlilerinden birisinin de yerli otomobil üretimi olduğunu ifade eden Soykan şunları söyledi: “Son yıllarda yapılan çalışmalarla, otomotiv sanayi ülkemizin en büyük ihracatçı sektörü haline gelmiştir.

Neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt şirketimizin de otomotiv sanayimiz ile bütünleşmesi ve iyi bir tedarikçi konumuna gelmesi bizim için stratejik bir hedeftir. Bu nedenle savunma sanayii gibi otomotiv sanayi içinde şirketimizde bir çalışma grubu oluşturduk.

AR-GE Müdürlüğümüz mevcut altyapımız ve ürün çeşitliliğimiz ile otomotiv sanayisine hangi ürünleri tedarik edebileceğimizi ve otomotiv sanayimizin mevcut ve gelecekteki projelerinde kullanılacak çelik ürünlerini üretebilmek için KARDEMİR’de nelerin yapılabileceği üzerinde çalışıyor.

Şu anda muhtelif aktarma elemanları ve parça imalatlarında kullanılmak üzere, dövme ve soğuk şekillendirmeye uygun orta ve yüksek karbonlu çelik kalitelerimiz, çubuk ve kangal formunda otomotiv yan sanayimizin hizmetine sunuluyor.

Yüksek karbonlu kalite grubunda da ürün geliştirme çalışmaları

Bor ve krom ilaveli bağlantı elemanları imalatına uygun kangal ile ilgili ürün geliştirme çalışmalarımız ise sektörün önde gelen firmaları ile birlikte sürdürülüyor. Otomotiv lastik teli imalatında kullanılan yüksek karbonlu kalite grubunda da ürün geliştirme çalışmalarımız, ülkemizde yer alan küresel bir üretici ile birlikte yürütülüyor.

Önümüzdeki dönemde, süspansiyon yayı imalatına uygun yüksek silis ilaveli çelik kalitelerimiz de kangal formunda otomotiv sanayimizin hizmetine sunulacaktır.” 

Soykan, ülkenin ilk entegre demir çelik fabrikası olarak her alanda süren yerlileştirme çalışmalarına ray ve demiryolu tekerinde olduğu gibi üretimlerle katkılarını artırmak istediklerini ifade etti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları taksicileri sevindirdi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cumhurbaşkanlığı Deutsche Welle'ye ateş püskürdü: Maksatlı haber
Lise öğrencisinin cenazesini imam babası kıldırdı
İsmail Kılıçarslan yerden yere vurdu: Muhafazakâr orta sınıf nasıl delirdi?
Sedat Peker ateş püskürdü nasıl bir sapıksınız siz nasıl sözde birer dindarsınız
Meral Akşener'den zehir zemberek eleştiriler: O masadan derhal kalkın
Galatasaray ile anılan Douglas'tan açıklama
HDP'li belediyeden şehit yakınlarına eziyet
Belgeselden etkilendi, kolları sıvadı, siparişleri yetiştiremiyor
Yorumlar 2 yorum