BIST 1.314
DOLAR 7,88
EURO 9,34
ALTIN 478,60
HABER /  SAĞLIK

Karakuzu: Organik kozmetik ürünler cilde zararı en aza indiriyor

Demirören Haber Ajansı

Üzerinde 'organik' veya 'doğal' yazan her ürünün organik olmadığını söyleyen Organik Türkiye CEO'su Çağdaş Karakuzu, ürünün sertifikasına ve Sağlık Bakanlığı izni olup olmadığına bakmak gerektiğini belirterek, "Organik kozmetik ürünler cilde zararı en aza indiriyor" dedi.

Abone ol

Türkiye'de organik kozmetik alanında bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Organik Türkiye CEO’su Çağdaş Karakuzu, kozmetik ürünlerin kullanılması ve seçilmesine yönelik bilgi verdi. Karakuzu, "Tüketicinin bilgilerinin bir kısmı da yanlış. Bu yanlış bilgiler ürün seçerken insanları olumsuz etkiliyor. İnsanlar ürünleri alırken sertifikasına, içerik bilgisine bakmıyor, üzerinde ‘organik’ veya ‘doğal’ yazan her ürün öyle algılanıyor" diye konuştu.

"Merdiven altı ürünlerden uzak durun"

Sosyal medya üzerinden satışı yapılan ürünlere dikkat çeken Karakuzu, "Kozmetik ürünlerini eğer büyük mağazalardan almıyorsak Sağlık Bakanlığı izni var mı? Mutlaka bakmalıyız. Türkiye’de kozmetik alanındaki yönetmelik çok katı olduğu için birçok firma merdiven altı üretime yöneliyor. Bu ürünleri de sosyal medya üzerinden tanıtıp satış yapıyorlar zararı tüketiciye kalıyor” ifadelerini kullandı.  

"Kozmetik ürünlerini karıştırmayın"

Kozmetik ürünü alırken kişinin cildini iyi tanıması gerektiğini söyleyen Karakuzu, “Cilde uygun ürün seçmezsek, alerji yapabilir. Aldığımız ürünleri düzenli kullanmak ve birbiriyle karıştırmamak lazım. Örneğin, gözaltı kremi kullanıyorsanız en az 3 ay sadece o kremi kullanmalısınız. Farklı ürünleri karıştırırsanız etki etmeyebilir. Makyaj malzemeleri organik olsun veya olmasın uzun vadede cilde zarar verebilir. Makyajın cilde verdiği zararları en aza indirmek için kimyasal içermeyen doğal ve bitkisel özlü ürünler kullanmak gerekir. Bunlara ek olarak seveceğimiz ürünler almalıyız. Kutusundan, kokusuna, dokusuna kadar seveceğimiz bir ürün almalıyız ki düzenli kullanalım. Sadece ihtiyacımız kadar alıp tükendikçe almakta fayda var” dedi.

"Her organik denen ürüne inanmayın"

Kozmetik sektörünün hızla büyüdüğünü ve ürünlerin içindeki bileşenlerin çeşitlendiğini aktaran Çağdaş Karakuzu, "Bunun yanı sıra ucuz ve kolay ulaşılabilir içerikler kullanılmaya başlandı. Uzun vadede tüketici bunun zararını gördü ve yeni yeni organik ürünlere yönelmeye başladı. Kimyasal içerikle üretilmiş bir kreme, bitkisel ve doğal bir ürün ekleyince organik olmaz. Organik kozmetikler standartlarla belirlenmiş yüzde düzeyinin üzerinde organik tarım ile elde edilmiş bitkisel ürün içerir. Bu bağlamda her organik denilen ürüne de inanmak yanlış olur uluslararası standartlarda kabul edilebilirliğine bakmak lazım" ifadelerini kullandı.

"Sivilceden korunmak için neler yapmalıyız"

Yoğun makyaj ve gözeneklerin iyi temizlenmemesinin sivilce oluşumunu tetiklediğini belirten Karakuzu, “İşten eve döndüğümüz zaman makyajı geciktirmeden mutlaka temizlemek gerekir. Sadece sabun ve su yeterli gelmediği durumlarda makyaj temizleme suyu değil de derin temizlik sütleri ya da jellerin kullanılması lazım. Sabah makyajdan önce de derinlemesine yüz temizliği yapar ve UV koruması olan ürünler tercih ederseniz hem cildinizi sivilce ve diğer sorunlardan korumuş olursunuz hem de makyaj daha etkili olur” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Samancı'dan çarpıcı iddia: Dünya piyasalarındaki propolisin yüzde 90'ı sahte Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
100 inşirah suresi faziletleri cuma günü ne zaman okunur?
Ege’de panik yaratan deprem kaç şiddetinde oldu?
Göztepe, İstanbul deplasmanında
İstanbul merkezli FETÖ operasyonu! 41 polis hakkında gözaltı
Kıyamet gününde Allah'ın yüzüne bakmayacağı 3 kişi 3 büyük günah nedir?
Çukur 105. bölüm ilk sahne: 4. sezon 13. bölüm
Yorumlar