BIST 10.471
DOLAR 32,84
EURO 35,17
ALTIN 2.451,71
HABER /  DÜNYA

Karadeniz üzerindeki hava sahasındaki uçuşlara Rusya'dan geçici kısıtlama

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Rusya, Karadeniz üzerinde sivil havacılık için tehlikeli alan uyarısı yapan ve bazı bölgelere uçuşun sınırlandığına yönelik NOTAM yayımladığını duyurdu. Rus basınında yer alan haberlere göre; yayımlanan NOTAM kapsamındaki kısıtlamalar, 24 Nisan’a kadar geçerli olacak.

Abone ol

Rusya'nın NOTAM bildirisiyle Karadeniz havzası ve Kırım üzerinde bazı hava sahaları uçuşa tamamen kapatılırken bazı bölgelerde de farklı yüksekliklerin üzerindeki hava sahaları uçuşlara kapatıldı. Bildiride; bölgenin geçici olarak uçuşlar için tehlikeli ilan edildiği vurgulandı.

Rusya'nın Karadeniz donanmasından yapılan açıklamaya göre; kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde 20'den fazla savaş gemisinin Karadeniz'de tatbikat yaptığı belirtilmiş; tatbikatta Su-25CM3 savaş uçakları ile hava savunma sistemlerinin de yer aldığı ifade edilmişti. Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi'ndeki 50'den fazla savaş uçağının da yasa dışı ilhak ettiği Kırım'a konuşlandırıldığı aktarılmıştı.

14 Nisan'da Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Nisan'dan 31 Ekim'e kadar Karadeniz'in bazı bölgelerinde yabancı savaş gemileri ve diğer devlet gemileri için Rusya'ya ait kara sulardan geçiş hakkı kullanılmasını askıya alacağını duyurmuştu.