HABER /  EKONOMİ

Karadağ'daki çelik fabrikası Türklerin

Balkan ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz, bu bölgelerde özellikle Türk yatırımcıları için önemli fırsatlar sunuyor.

Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik fabrikalarından biri olan Karadağ'ın Nikşiç kentindeki ''Zeljezara Çelik''i 15 milyon avroya satın alan Tosyalı Holding, 5 yıl içerisinde fabrikaya 35 milyon avro yatırım yapacak.

Eski Yugoslavya döneminden kalan ve yeni teknolojiyle donatılmadığı için atıl durumda kalan fabrikların özelleştirmeleri ise halen devam ediyor. Tosyalı Holding bünyesindeki Tosçelik, Balkanlar'ın en küçük ülkesi konumundaki Karadağ'ın Nikşiç kentinde bir süre önce ''Zeljezara Çelik'' fabrikasını 15 milyon avroya satın aldı.

Fabrika yetkilileri, bugüne kadar hiç yatırım yapılmayan ve eski teknolojiye sahip fabrikada gerekli iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirttiler. Çevre kirliliğine karşı fabrikanın bacalarının filtre sistemlerini çalışır hale getirdiklerini ve üretime başladıklarını ifade eden yetkililer, gerekli çalışmaları tamamlayana kadar büyük üretimlerin söz konusu olmayacağını kaydettiler.

Yetkililer, önümüzdeki 5 yıl içerisinde fabrikaya 35 milyon avroya yakın bir yatırımın yapılacağını belirterek, şu anda fabrikada 266 kişinin istihdam edildiğini ve bu sayıyı 550'ye yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdiler.

Fabrikayı ayağa kaldırmak için zamana ihtiyaçları olduğunu belirten yetkililer, 15 milyon avroya mal olan fabrikanın yatırımlar hariç bakımı için de en az bu kadar harcama yapılması gerektiğini söylediler.

Fabrika yetkilileri, Tosyalı Holding'in çelik sektöründe bölgesel bir güç olmayı hedeflediğini vurgulayarak, Karadağ'ı çelik alanında Avrupa'da önemli bir konuma getireceklerini vurguladılar.

ÖNCEKİ HABERLER
Twitter'ın bankası da kuruldu!
Yemen askeri üssüne saldırı: En az 9 ölü
Havadan yakıt üretildi!
Samsung'un size sürprizleri var!
Restoranın ortasında seks yaptılar!
2019-2020 KYK bursları hangi ay yatacak kaç para?
Yorumlar