BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'den Suriye'ye ateşkes çağrısı

Kurban bayramında silahlar susacak mı? Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hükümet adına taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti adına Suriye'de çatışan bütün taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile iki bakanlık arasında işbirliğini öngören protokolün imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin İstanbul ziyareti sırasında Kurban Bayramı'nda Suriye'de ateşkes konusunu Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'nin de katılımıyla üçlü olarak ele aldıklarını söyledi.

Prensip olarak Türkiye, BM ve Arap Birliği'nin böyle bir girişim başlatması için anlaştıklarını kaydeden Davutoğlu, Arap Birliği'nin bu konuda mutabakat sağladığının kendisine Arabi tarafından iletildiğini söyledi.

İRAN'LA ATEŞKES KONUSUNDA MUTABIKIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, İran'ın da ateşkes konusunda mutabakatının alındığını, Türkiye'nin teklifini desteklediklerini belirtti.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi Suriye rejiminin bu konuda atacağı adım önem taşıyor. Sayın İbrahimi'nin Suriye'de yapacağı temaslar neticesinde durum daha berraklaşacak. Ama her halükarda bugün öğleden sonra sayın Nebil el Arabi ile İbrahimi arasında bir görüşme olacak. Biz de kendileriyle temas edeceğiz. Bugün ben buradan bu çağrıyı yapıyorum. Zaten prensip oylarak cuma günü bu çağrıları yapalım diye sayın Arabi ile mutabık kalmıştık."

ÜMİT EDERİZ SURİYE REJİMİ ÇAĞRILARA KULAK VERİR

Davutoğlu, çağrının cuma namazından önce olmasının Suriye halkı açısından önem taşıdığını düşündüklerini belirterek şöyle devam etti:

"Dolayısıyla ben Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye'deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum. Burada özellikle halkına karşı uçaklarla son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejimine derhal koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz talep ediyoruz."

Davutoğlu, uluslararası kamuoyuna seslenerek, Türkiye'nin ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılmasını resmen talep ettiğini söyledi.

Davutoğlu, ayrıca Kurban Bayramı süresince Türkiye'nin Suriye'ye yönelik gıda ve ilaç yardımını artıracağını belirterek, "Suriye'deki kardeşlerimizin acısını dindirmeye çalışacağız" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
İran-Türkiye boru hattında patlama: 28 asker yaralı
İran-Türkiye boru hattında patlama: 28 asker yaralı
Hiçbir uyarı yapmadan vururuz!
Hiçbir uyarı yapmadan vururuz!
Alevilik din olarak kabul edildi!
Alevilik din olarak kabul edildi!
Kimlikleri 11 yıl sonra belirlendi!
Kimlikleri 11 yıl sonra belirlendi!
Savaş çocukları ders başı yaptı!
Savaş çocukları ders başı yaptı!
Okul önünde esrarla yakalandı!
Okul önünde esrarla yakalandı!
Almanya'da fakir sayısı artıyor
Almanya'da fakir sayısı artıyor
Esad'ın silah kuşatması uydu fotoğraflarında!
Esad'ın silah kuşatması uydu fotoğraflarında!
CHP'liden Gülen'e övgü üstüne övgü
CHP'liden Gülen'e övgü üstüne övgü
Dolar ve avro güne böyle başladı
Dolar ve avro güne böyle başladı