BIST 1.569
DOLAR 7,42
EURO 9,01
ALTIN 446,83
HABER /  GÜNCEL

Kandilli'den İstanbul'a 7,2'lik deprem uyarısı

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kanal İstanbul'un olası Marmara depremine etkisinin olmadığını söyledi.

Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Denizi'nde 7,2'lik bir enerji birikimi olduğunu söyledi. Özener, bu gerçeğin bilinmesi ve bununla yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Haluk Özener, tartışılan Marmara depremiyle ilgili tarih verilemeyeceğini ancak olası bir depremde 7,2'lik bir enerji birikimi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özener, Türkiye'nin her yerinde diri faylar olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki depremleri 450 sensörle izliyoruz. Biz bu depremleri yaşayacağız ama bunları yaşarken psikolojimizi bozmayalım. Yarın deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım. Burada en büyük görev karar vericilere düşüyor. Kentsel dönüşüm çok önemli. Kentsel dönüşüm de bir binayı yıkıp yerine yenisinin yapılması değil, transfer alanlarının yapılması, kötü zemin ve kötü bina stoku olan yerlerin tamamen yıkılıp yerine güncel teknolojilerle bina yapılması veya oraları tamamen terk edip farklı yerlere yapı yaparak yerleşmemiz lazım.

Yeni yapılan şehir hastaneleri

Hepsinde sismik izolatörler kullanılıyor. Yani depremin şiddetini binaya yansıtmıyorsunuz. Bunların uygulaması var ve bu teknolojiyi uygulamamız lazım. Depremi engelleme şansımız yok ama risklerini deprem zararından azaltabiliriz.

Kanal İstanbul'un depreme etkisi olur mu?

Kanal İstanbul'un yapılması beklenen Marmara depremini öne çekmesi gibi bir şey söz konusu değil. Depremden sonra oluşabilecek zararları artırmıyor ama orada yol açabilir. Yani deprem olduktan sonra olacak tsunaminin, belki heyelanların zararı olabilir o bölge için. Yoksa direkt inşaat olarak yapılmasının depremi tetiklemesi söz konusu değil."

ÖNCEKİ HABERLER
Gençlerbirliği Fenerbahçe maçı golleri ve geniş özeti
Borsa 35 milyar liralık rekor işlem hacmiyle 119.000 puanı aştı
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (7 Temmuz 2020)
DEVA Partisi Genel Merkezi'nin açılışı dijital ortamda yapıldı
Barış Pınarı bölgesinde bombalı araçla saldırı: 3'ü çocuk 6 ölü!
İstanbul'da asker uğurlama törenlerine yasak geldi
Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirgin eden koronavirüs sözleri
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için hapis istemi
Gümüşhane'de vaka sayısı artınca uyarı geldi
Başakşehir Denizlispor maçı golleri ve geniş özeti
Yorumlar 3 yorum