BIST 1.369
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 462,31
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Kahramanmaraş'ta su altında kalan köy kuraklık sonrasında gün yüzüne çıktı

Anadolu Ajansı

KAHRAMANMARAŞ'ın Onikişubat ilçesinde akarsu ve barajlardaki suyun çekilmesiyle, 29 yıl önce su altında kalan köy tekrar gün yüzüne çıktı.

Abone ol

KAHRAMANMARAŞ'ın Onikişubat ilçesine bağlı Avşar köyü, 1991 yılında Ceyhan Nehri üzerine kurulan Sır Barajı havzasında kalınca o dönemde alınan kamulaştırma kararının ardından boşaltıldı. Su altında kalan köy, kurak geçen yılın ardından akarsu ve barajlardaki suyun çekilmesiyle yeniden görünür hale geldi.

Yıllar önce yaşadıkları evlerin kalıntılarını görmek için baraj gölü kıyısına gelen mahalle sakinleri duygusal anlar yaşadı.

Köylülerden Ahmet Dönmez, evlerinin baraj yapımı nedeniyle istimlak edildiğini, burayı terk ederek başka yere taşındıklarını anlattı. 41 yıl yaşadığı eski mahallesini seyrederken duygulandığını dile getiren Dönmez, "Köyümüzde yaşarken harmandan geldiğimizde tozluyken bir kalıp sabun alıp ırmağın içine dalardık. Şu an baktığımızda evleri görüyoruz. Burada bir tane tarihi köprü vardı, o da suyun içerisinde kaldı. Bazen sular çekilince ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Ali Burçak da evlerinin su altında kalması sonrasında Avşar Mahallesi'nin yüksek kesimlerine taşındıklarını, sular çekilip de evler gün yüzüne çıkınca anılarını hatırladıklarını ifade etti.

Zöhre Burçak ise yıllar önce mahalleye gelin geldiğini, en güzel günlerini burada yaşadığını belirterek, "Gençliğim burada geçmedi ama bir süre yaşadım. Evleri gördüğümüzde anılarımızı konuşuyoruz. Tarlalarımız vardı, pamuk ekerdik. Onları hatırlıyorum" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (24 Kasım 2020)
Milletvekilinin koronavirüs testi pozitif çıkınca TBMM boşaltıldı
Başkan Erdoğan ile Putin'den kritik görüşme
Muharrem İnce: CHP'yi düzeltemezsek yeni partiyi kuracağız
İstanbul İstiklal Caddesi'nde büfeler önünde yemek yeme yoğunluğu
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
Yunanistan Dışişleri Bakanı’na sert tepki
Azerbaycanlı şehidin mezarına Galatasaray bayrağı asıldı
Ünlü oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti
Hakim ve savcıların terfi sonuçları ilan edildi
Yorumlar