BIST 1.414
DOLAR 8,70
EURO 10,36
ALTIN 499,82
HABER /  GÜNCEL

Kadınlara askerlik geliyor bakanlık düğmeye bastı

Zorunlu askerlik sistemi üzerinde çalışma yürüten Milli Savunma Bakanlığı, kadınlara askerlik konusunu da çalışmalarına ekledi.

Abone ol

Kadınlar için getirilmesi öngörülen askerlik sisteminin, gönüllülük esasına göre uygulanması üzerinde çalışmalara başlandı.

Kadınların mevcut sürelerde değil, temel askerlik eğitimini esas alan kısa süreli askerliği, bu esasa göre yapabileceği belirtiliyor.


 
KONU MASAYA GETİRİLDİ

Yeni Şafak'ın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Genelkurmay Başkanlığı, askerlik sistemini sil baştan yazmak üzere başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Konu, geçtiğimiz aylarda TBMM Milli Savunma Komisyonu gündemine de geldi ve askerlik sistemi, zorunlu askerlik uygulamasının devam edip etmeyeceği, bedelli beklentileri, yurt dışındaki örnekleri de masaya yatırılarak ayrıntılı olarak değerlendirildi. MSB ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yürütülen askerlik sistemi çalışmalarına "kadınlara gönüllü askerlik" de dahil edildi.
 
NORVEÇ VE İSRAİL'DE ZORUNLU

Şubat 2016 tarihli "Zorunlu Askerlik Hizmeti" başlıklı araştırmada uygulama, gündeme geldi ve incelendi. Buna göre, Norveç ve İsrail hariç zorunlu askerlik sadece erkekleri kapsıyor. Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsviçre, Litvanya ve Yunanistan'da kadınlar dilerse gönüllü olarak askerlik yapabiliyor. Norveç, 2015 yılında kadınların askerlik yapmalarını zorunlu hale getirirken, İsrail'de ise kadınlar 2 yıl askerlik yapmak zorunda.
 
TBMM'nin yaptığı askerlik araştırmasında, Avrupa kıtası ve Türkiye'nin komşusu ülkelerdeki askerlik sistemleri ayrıntılı olarak değerlendirildi. Araştırmaya göre, 1990'lardan bugüne zorunlu askerlik hizmetini devam ettiren ülke sayısı, hem Avrupa Birliği hem de NATO üyesi ülkeler içerisinde oldukça azaldı.
 
TÜRKİYE SAYI OLARAK ÖNDE

2016 yılı itibariyle zorunlu askerlik, 28 üyeli AB içinde 6 ülkede, 28 üyeli NATO'da ise 5 ülkede uygulanıyor. Avrupa kıtasında, zorunlu askerlik uygulamasının sürdüğü ülkeler arasında sayıca en büyük orduya ise Türkiye sahip. Türkiye, gerek aktif askeri varlığı gerekse zorunlu asker sayısıyla, kendisine en yakın olan İsrail ve Yunanistan'ı bile 3-4 kat geride bırakıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar TL alış satış 28.03.2016 en uzun ralli
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Türkiye'den kritik PKK hamlesi! Önce Barzani sonra Ruhani...
Hazırlıklar başladı! Artık işten çıkan da alabilecek
Şanlıurfa Siverek'te patlama teröristler muhtarı öldürdü!
Levent Kırca'nın çocukları mirası reddetti bakın neden!
Kocası uyurken sevgilisini eve alınca...
Savcı Kiraz'ın operasyon görüntüleri ilk kez yayınlandı!
Davutoğlu ne olacak bomba başkanlık sistemi kulisi
Askeri lise sınavında kopya itirafları
Yorumlar 33 yorum